הרהורים בעבר ועדכונים מההווה – הטעויות של 4 השנים האחרונות

By | 13/11/2014

הווה

מזמן לא כתבתי על נושא חדש או השקעה חדשה בבלוג. זה לא שאין, ההפך הוא הנכון. יש המון, המון השקעות חדשות וב 2014 אני יכול לומר בפה מלא שזו אחת השנים שלמדתי בה הכי הרבה תחומים חדשים. עם זאת לא פעם אני מעדיף לא לכתוב על השקעות כאלה ואחרות, גם מתוך עצלנות אבל גם בכדי להמנע מניגודי אינטרסים כאלה ואחרים. לא פעם המניות שאנו אוספים הן קטנות מאוד ואני מפחד מהשפעה על השער, אנו גם מעדיפים לשמור על יתרון מסויים לשותפים בקרן שלנו- בכל אופן אלו לא פעם ניתוחים שעלו לנו בהרבה יזע ולא פעם גם בהרבה כסף. עם זאת אני חושב שאשחרר את הרסן מעט בשבועות הקרובים, אז ניתן לצפות לראות כמה השקעות חדשות ואולי אפילו כמה סיפורים מהטיול שלנו לאמריקה, לפני 6 חודשים. אנו כבר חושבים על טיול כזה גם בשנה הבאה – באפט נחמד בשביל הקוריוז, אך מסתבר שיש לא מעט ערך בביקורים האלה בסיורים שאנו מבצעים לאחר מכן.

עבר

סוף 2014 מגיע אוטוטו. בסוף השנה הזו ותחילת השנה הבאה ימלאו 4 שנים להשקעה בוורנטים של וולס פארגו. אני חושב שלאור יום הולדת 4 כדאי קצת לעשות חושבים.

יצא לי לגלוש לשנת 2011, השנה בה רכשתי את הוורנטים לראשונה. זו היתה שנה מאוד תנודתית עבור וולס פארגו – היא פתחה את השנה סביב 31 דולר למניה, במהלך השנה התרסקה כל הדרך לסביב 23 דולר למניה ואז המריאה לקראת סוף השנה לאיזור 28 דולר למניה. רכשתי את הוורנטים של וולס פארגו דאז במחירים של 9 דולר למניה וגם ב 10 דולר למניה. בדקתי וראיתי שבחודש בודד, הוורנטים הגיעו לסביבה של 7 דולר למניה – ספטמבר 2011, אבל רוב השנה הוורנטים היו צפונית מהמחיר הזה ונעו בין 8.5 ל 10 דולר.

היות וגם הקוראים של הבלוג הזה שקנו גם כן ב 2011 לא תפסו פיקים חיוביים או שליליים, אני מתאר לי שרוב האנשים שקנו את הוורנט קנו אותו סביב המחירים שאני קניתי. למשל – גם עדו מרוז בזמנו קנה את הוורנטים במחירים האלה. גם אני הוספתי לוורנטים במחירים של 7 דולר למניה, אבל רק הוספתי – בסיס הקניה שלי ב 2011 הוא סביב 9 דולר.

גרף מניית וולס פארגו ב 2011

גרף מניית וולס פארגו ב 2011

נעשה סימולציה. נניח קנינו את הוורנטים ואת המניות לאחר אוגוסט 2011, שם וולס התרסקה. נניח שמחיר הקניה הממוצע שלנו הוא 8.5 – הממוצע של הוורנט בתקופה הזו. נניח שקנינו את המניה ב 24.5 – ממוצע המניה בתקופה הזו.

כיום, המניה ב 53.5 – תשואה של כמעט 120%, אך בואו לא נשכח שגם קיבלנו דיבידנדים בדרך – סך של 3.62 דולר בדיבידנדים מאז, או עוד 15% לתשואה – סה"כ 135% תשואה.

במקרה של הוורנט, נניח שקנינו אותו ב 8.5 (ומעטים מאוד אלה מביננו שהצליחו למצע מטה ל 8.5). כיום, כאשר הוורנט במחיר של 20.5, אנו עומדים על 141% תשואה. אם קניתם אותו ב 9 דולר וקצת, כמוני, התשואה שלכם היא רק 128%.

כל הברדק הזה עם הוורנטים, ותחת הנחות אופטימיות קיבלנו רק 6% תשואה עודפת?? וזה רק אם היינו מתזמני שוק טובים? במקרה שלי אפילו קיבלתי תשואה נמוכה מאשר במניה!

היה עדיף לי להחזיק את המניה !

עבור הסיכון של אחזקה במכשיר נגזר הייתי מצפה לפחות לתשואה עודפת משמעותית, לא להדבקה של הפער!

ערך זמן והבעייתיות שבו

ההשוואה כיום היא מאוד מוטה לכוון המניה מכיוון שבימים האחרונים ערך הזמן של הוורנטים כמעט ונעלם. בעבר ערך הזמן היה 2-3 דולר, כיום הוא פחות מדולר. היות ומחיר הבסיס שלנו בקניה היה רק 9 דולר, מדובר על 22-33% תשואה נוספת. עם זאת, כמובן שזוהי לא הצדקה לכך.

לא מזמן כתבתי שלא הייתי קונה את הוורנט של BAC כי אני לא רואה אפסייד משמעותי מעל המניה. זאת מאותה הסיבה –  ערך הזמן. ככל שאופציה נכנסת עמוק יותר לכסף, ערך הזמן שלה מתאפס. זו רוח נגדית חזקה מאוד למשקיעים בנגזרים – כתבתי על זה בעבר (כאן וכאן).

עם זאת, הוורנטים של וולס אינם מכשיר רגיל – הם עוברים התאמה לדיבידנדים שמעל 34 סנט, אבל כבר במועד הקניה יכולתי לחשב שההתאמה כולה לא תעלה אל מעל 2.5% לסטרייק ו 2.5% למספר המניות ולכן לא מצדיקה פרמיה גדולה מאוד.

לשם המחשה – כדי שההתאמה הכללית תהיה 2.5% לסטרייק ולמספר המניות, ובהנחה שמחיר המניה הוא כיום 55 דולר וישאר כך עד 2018, צריך 2.5% מתוך 55  או 137 סנט עודפים מעל 34 סנט רבעוני. אם יש 4 שנים לפקיעה ו 16 חלוקות דיבים, צריך שהדיבידנד הממוצע עד לפקיעה יהיה 42 סנט. זה אפשרי, אבל זה נותן רק 2.5% התאמה בכל כוון. ל 5% התאמה צריך כבר דיבידנד ממוצע של 51 סנט עד לפקיעה וזה כבר לא יקרה. שימו לב שגם אם הדיבידנדים הרבעוניים האחרונים, אלה שתחלק וולס ב 2018 לקראת הפקיעה, יהיו 60 סנט, לא בטוח שזה יספיק להתאמה של 5% – כי מדובר על ממוצע. כמו כן הנחנו שמחיר המניה לא עולה (עליה של מחיר המניה גורמת לירידה בתשואת הדיבידנד שגורמת להתאמה קטנה יותר). מכאן שההתאמה לא תעלה על 5% בכל כוון וכנראה תהיה באיזור של 2.5%, לא מאוד משמעותי.

אם נעמיק אפילו עוד ונהיה עוד יותר אופטימיים, נניח שבפקיעה מחיר המניה הוא 80 דולר. נניח שההתאמה היא באמת 2.5% (לא הגיוני אם מחיר המניה הוא 80 דולר, אבל ניחא, נניח שהוא היה 55 דולר וקפץ בפקיעה ל 80). מכאן שבגלל שמאחורי כל וורנט יש 1.025 מניות ומכיוו שהסטרייק ירד ל 33.18, נקבל 48.82 דולר מתואם, במקום 45.99 לא מתואם, הפרש של 2.83 דולר, לא רווח אדיר ולכן לא מצדיק פרמיה אדירה.

למה זה קרה?

בעבר, קניתי בשבריר קטן מהתיק ליפים רחוקים על גולדמן זאקס ועשיתי יותר מפי 12 על הכסף בתוך פחות משנה. גולדמן היתה ב 90 וקניתי אופציות ל 150 דולר. אז למה שם זה עבד? הרי גם שם שילמתי 100% ערך זמן.

הסיבה לכך היא גודל ערך הזמן ביחס למניה וביחס לסטרייק. במקרה של גולדמן, שילמתי בערך דולר על האופציות האלה בזמן שגולדמן היתה ב 90 דולר. האופציה היתה רחוקה מאוד מהכסף. ידעתי שגולדמן תגיע לשם (כי שם היה ערך הספרים) – וכשהיא התקרבה מכרתי הכל. ערך הזמן היה קטן מאוד ביחס למניה וביחס לסטרייק. במקרה של הוורנט, שילמתי הרבה הרבה יותר:

סטרייקמחיר המניה בקניהערך זמן כחלק מהמניהערך זמן כחלק מהסטרייק
גולדמן זאקס150901.1%0.67%
וולס פארגו34.012438%26.5%

מסקנות

1. לדעתי, ההשקעה בוורנטים של וולס פארגו, במבט לאחור, היתה שגיאה. כבר במועד הקניה חישבתי שההתאמות הן מכשיר נהדר אבל כנראה לא יזיזו את המחוג המון בגלל הרף הרבעוני הגבוה (ב BAC זה סיפור אחר, כי שם רוב הדיב הולך להתאמה). בעתיד, כשאוכל להשקיע במכשיר ממונף כמו וורנט, גם אם יספק לי מרווח בטחון מספיק – אסתכל במבט חודרני על הפרמיה שרוצים שאשלם. ערך הזמן צריך להיות קטן מאוד ביחס למחיר המניה וקטן מאוד ביחס לסטרייק. לעיתים, במקום לקנות וורנט עם ערך זמן שמן ולקבל רוח נגדית וסיכון של זמן פקיעה, עדיף לקנות את המניה וזהו. הרבה פחות מסוכן. לאגרסיביים שביננו, אפשר לקנות את המניה עם מינוף קל, של נניח 10-15%. רק כאשר הוורנט נכנס עמוק מאוד לכסף ואין כמעט ערך זמן אפשר לשקול להחליף.

2. עם זאת, העובדה שהשקעה בוורנטים בעבר היתה כנראה לא מהלך מאוד חכם, זה לא אומר שזה כך גם במבט קדימה. כיום אין כמעט ערך זמן בוורנטים – ערך הזמן הוא שבריר מהמניה ומהסטרייק, ובה בעת נשארו כמעט 4 שנים לפקיעה. אם נתבונן ב JPM למשל, שהיא הרבה יותר זולה מ WFC – שם כל אפקט המינוף של הוורנט יורגש ויודגש. אם המניה תכפיל את עצמה ב 4 השנים הקרובות, שזה אפשרי מאוד במקרה של JPM, הוורנט יתן הרבה, הרבה הרבה יותר מ 100%, כנראה באיזור של 300%.

3. אמנם לדעתי עשיתי טעות, אך צריך לשים דברים בפרופורציה – הטעות היא "איך הייתי יכול להכפיל את הכסף באופן בטוח יותר", ולא טעות שגרמה להפסד. אני מאחל לי ולכל הקוראים שהטעויות שלכם יהיו שתכעסו על עצמכם שהכפלתם ושילשתם את הכסף אבל לא בדיוק בדרך שרציתם.

 

גילוי נאות: השקעה בנגזרים מסוכנת מאוד ויכולה לגרום לאובדן כל ההשקעה. יש לי אחזקה בכל הניירות המוזכרים. יש להתייעץ עם מומחה לפני כל פעולה פיננסית. יש לקרוא הפטור מאחריות.