לפעמים אני שונא להיות צודק

By | 18/07/2013

ב 26 בנובמבר 2012, וולס היתה במחיר $32.9 למניה. אז כתבתי:

אני מאמין שוולס תהיה במחיר גבוה הרבה יותר מאשר המחיר היום עד סוף השנה הבאה, או במקרה הגרוע עד סוף 2014. שוק הנדל”ן מתעורר, ההפרשות יורדות, איכות האשראי עולה, הכלכלה מתאוששת – הביזנס פשוט פורח, צומח, צורח – כל הדברים האלה יבואו לידי ביטוי בזמן כזה או אחר – אנו רואים זאת בסקטורים אחרים – בסופו של יום זה יחלחל גם לבנקים, והשוק לא יוכל להשאר אדיש יותר. בינתיים, יש לנו סבלנות. אנחנו מחכים כבר שנה וחצי שהתזה תתגשם – בינתיים העסק התקדם בכוון הנכון, מחיר המניה לא. זה לא מאכזב אותנו בכלל. בכלל בכלל בכלל. בסופו של יום מחיר המניה הוא “סימפטום” של העסק ולא ההפך.

מאז אותו יום עברו גרוסו מודו 8 חודשים והנה בלי לשים לב וולס עלתה 35%. ממש שחזור של מה שהיה לנו בשותפות עם וולמארט – ששם עשינו כמעט 50% (כן כן, על וולמארט) בתוך חצי שנה. בשנים האחרונות הסרט הזה חזר על עצמו לא פעם – כל מיני בלו צ'יפס נסחרו במכפילים חד ספרתיים או דו ספרתיים נמוכים לאורך זמן, לפעמים שנה או שנתיים, ואז פתאום ביום בהיר אחד השוק "שינה דעתו" והן טסו ממכפיל 10 למכפיל 15-17. אותו דבר קורה גם בוולס – השוק מתעורר. העניין הוא שגם אחרי עליה כזו וולס עדיין במכפיל דו ספרתי נמוך, כך שיש עוד מקום לעלות.

אם כן, למה לעזאזל כתבתי שלפעמים אני שונא להיות צודק?

כידוע, אנו מחזיקים בוורנטים של וולס פארגו ולא במניה עצמה. באותו פוסט חישבתי את מחיר הוורנט כאשר המניה תהיה ב $45 – ולצערי צדקתי. הנה כיום, וולס נמצאת בקרבת $45, והוורנט מסתובב לו סביב $15. הוורנט, שהוא יצור ממונף מטבעו, אמור היה לתת תשואה משמעותית גבוהה מהמניה – באותה תקופה הוורנט היה במחיר $9.3, מכאן שהוא נתן תשואה של 60% מאז. 60% זה אמנם הרבה, אך לא בסדר גודל מעל 35% שהמניה נתנה. לא מעט אנשים חשבו שכאשר המניה תהיה ב $45 הוורנט יהיה במחיר שמעל $20, כלומר שיתן מעל 100% תשואה. קיוותי שהם צודקים – אך לצערי זה היה הפוך. כתבתי אז:

מצד שני, יש פה “סיכון” נוסף – כי די ברור שכאשר וולס תהיה באיזור 45$, הוורנטים כנראה יהיו באיזור 15$ (60% תשואה) ולא 20$ (115% תשואה) כמו שאנשים אוהבים לחשוב, כי ערך הזמן דועך מאוד מהר כשמתרחקים מהכסף. אני לא יודע בדיוק כמה יהיה ערך הזמן במקרה כזה, אני מתאר לי שאפשר לחשב אותו, אבל לדעתי הוא יהיה בערך פי 2-3 מערך הזמן של אופציה הרחוקה מהכסף 25% היום, היות וזמן הפקיעה רחוק יותר. לכן אם אופציה שרחוקה שנתיים ו 25% בכסף נושאת ערך זמן של 12.5% נצפה בערך ל 25-36% ערך זמן מהערך שבכסף בוורנט שרחוק 6 שנים מהפקיעה. זה מביא אותנו ל2.5-3.6 דולר, מה שנותן לנו בערך 14-15 דולר לוורנט. כמובן שיש את הבונוס של ההתאמה לדיבידנד ולכן יתכן שהמחיר יהיה גבוה במעט יותר, אבל לדעתי מי שמפנטז על 20$ בוורנטים כאשר המניה תהיה ב 45$ – יתכן מאוד שצפויה לו אכזבה.

לכן אני מצטער שצדקתי. הייתי מעדיף שהוורנט יהיה ב $20 כמובן (אך אני מאוד שמח גם עם 60% התשואה שהוא נתן לי ע"פ 8 חודשים).

פרסום הפוסט על הוורנטים

למה אני מספר לכם את זה?

כמו שאומרים, תמיד יש חדשות טובות וחדשות רעות. את החדשות הרעות אתם כבר יודעים – הוורנט לא ב $20. באסה. אך כיום, ערך הזמן של הוורנט הוא מתחת ל $5. כשכתבתי את הפוסט, כל הוורנט היה ערך זמן (מעל $9 ערך זמן). החדשות הטובות הן שתשואת החסר של הוורנט אולי תמשיך בדולרים הקרובים, עד נניח שהמניה תגיע ל- $47-$48, אך אז הוורנט יתחיל "להצמד" למניה ולנוע איתה In Tandem. באותם ערכים הוורנט יפסיק "לאבד" ערך זמן בקצב גדול כמו שהוא איבד עד היום. כדי לסבר את האוזן – בדרך מ $32.9 (מחיר הסגירה ביום כתיבת הפוסט) עד ל $44.41 (מחיר הסגירה היום) הוורנט איבד $4.5 ערך זמן. רק היום הוורנט "איבד" 77 סנט ערך זמן – המניה עלתה 90 סנט והוורנט רק 13 סנט. איבוד הערך הזה היה כאבן ריחיים על צווארה של התשואה של הוורנט. אך מה – כיום נשארו לנו בבנק ערך הזמן "רק" $4.78 דולר ערך זמן ונזכור שהוורנט לא יאבד את כל ערך הזמן שלו, כי יש לנו את מנגנון ההתאמה המפורסם וגם תקופה יחסית ארוכה. כמו כן הריבית עולה באמריקה, מה שמעלה את מחיר הוורנט (להסבר ראו את הפוסט הקודם). לכן נניח שישארו לנו בערך $2-$3 ערך זמן גם כאשר המניה תגיע לערכים גבוהים כמו $50-$60, ואז אפשר להבין שקצב יציאת האוויר מהבועה של ערך הזמן יאט מאוד, וכנגדו, התשואה תעלה מאוד.

שורה תחתונה: בעוד טיפה מעל האיזור הנוכחי מתחילים לעשות כסף, בבוחטות. לכל דולר שהמניה תעלה אל מעל $48, אפשר לצפות שהוורנט יעלה גם כן כמעט בדולר, על בסיס השקעה הרבה יותר נמוך. באיזור הזה, אצפה שעל כל אחוז שתעלה המניה הוורנט יעלה כמעט 3%, או פי 3 תשואה, שלא כמו שהיה עד היום – פחות מפי 2 תשואה. היו אנשים שכתבו לי בעבר בתגובות שאולי שווה להחזיק את המניה ואחר כך להחליף לוורנט – אמרתי שלדעתי זה לא רעיון טוב, אך אם עשיתם זאת, יש לי הרגשה שזהו הזמן להחליף לוורנט (אין פה המלצה!).

לא יודע מה איתכם אבל אני מחמם מנועים.

גילוי נאות: יש לי ולשותפות אותה אני מנהל אחזקה גדולה בכתבי ההתחייבות של וולס פארגו. אין לראות באמור לעיל המלצה, אינני יועץ השקעות, רו"ח או עו"ד. יש לקרוא בעיון את הפטור מאחריות.