קופות גמל וקרנות השתלמות במסלול IRA – עדכון קצר

By | 26/04/2017

בעבר כתבתי פוסט על איך אפשר לנהל תיק השקעות תחת מעטה ה IRA שנתנה לנו המדינה, ובכך לדחות את תשלום המס למועד פדיון הקרן, או כמעט לנצח אם בכוונתנו להוריש את הקרנות הללו. כתבתי גם עדכון קצר בנוגע לפוסט הזה שמתקן מספר אי דיוקים בו.

כידוע, ב 20 בפברואר השנה ועדת הכספים התכנסה ודנה בשינוי התקנות בנוגע לקופות גמל בניהול אישי. לאחר שעיינתי בפרוטוקול הועדה השבוע (לא היה לי זמן וזה ישב לי חודשיים על השולחן) ובמסקנות חשבתי שכדאי שאעדכן את הקוראים במתרחש. אנסה לקצר ולתמצת, אישית, אני שונא לקרוא מגילות על הפנסיות.

לעניין – העיתונים זעקו לגבי התקרה והעובדה שהאופציה נפתחה להשקעה לשכירים, הודות להראל פרימק, אך לדעתי הצנועה, העובדה ששכירים נכנסו למשחק של קופות הגמל (הם כבר היו בקרנות ההשתלמות) אינה מאוד משמעותית היות ומדובר רק על החלק מעל "חסכון הליבה" שעומד על מיליון שקל וגם אז מדובר על השקעה במוצרים פאסיביים (למרות שתמיד אפשר לעבור על התקנות).

לדידי, היו עוד שינויים שהתקשורת לא דנה בהם, אשר חלקנו שכבר מנהלים תיק ב IRA ימצאו הרבה יותר שימושיים. מטה אתמקד במה שאני מצאתי מעניין. אפשר להוריד את פרוטוקול כאן ולהוריד את הצעת תיקון התקנות שקיבלה הועדה כאן (מאוד מעניין לאלה מביננו שמנהלים תיק IRA גדול, כמו עבדכם הנאמן, משעמם לאחרים).

שינוי 1 – מעתה ניתן לסחור באופציות, חוזים, וכו'

עד היום היה אפשר לרכוש בתוך קרן IRA רק אופציית פוט ועד 5% מהקרן. מי שחרג מהתקנות (כמוני) היה אפשר לנעול לו את החשבון (לי זה קרה רק פעמיים ואני כבר מנהל קרנות ב IRA שנים).

עכשיו אפשר לקנות גם קולים וגם פוטים, וגם למכור קולים ולמכור פוטים ("לכתוב" אופציות). אותו הדבר לגבי חוזים עתידיים. בנוסף אפשר לרכוש מוצרים מרוכבים, למי שאוהב.

השינויים האלה מרחיקי לכת. הסיבה לכך היא שלא פעם אופציות יודעות לעלות פי 10 או 20 ואף פי 100, ומגן מס על עליה שכזו הוא מאוד משמעותי. במהלך חיי ההשקעות שלי עשיתי פי 10-20 על אופציות הרבה פעמים. ישנן שנים שהשקעה של 1% באופציה סידרה לי את השנה.

המגבלה נותרה בעינה – אפשר לקנות אופציות עד 5% מהתיק (לדעתי זה מספיק לרוב האנשים) ומגבלה חדשה שנוספה היא שבמקרה ומוכרים אופציות, הבטוחות שנגד האופציות האלה לא יעלו על 10% מסך התיק (מגבלה הגיונית מאוד).

שינוי 2 – מעתה לא צריך למכור השקעות שחרגו אל מעל 10%

עד היום היתה מגבלה מקסימלית ל 10% במניה (מגבלה שלא חלה על השקעה במדד או בקרן כמו שלנו). המגבלה נותרה בעינה, אך רק לגבי הרכישה של המניה, דהיינו היא לא חלה על עליית ערך המניה.

נניח ורכשנו מניה מסויימת כמו סאני, ב 10% מתיק ההשקעות, בדיוק במגבלה של החשבון. המניה עולה 130%, עכשיו היא בערך 23% מהחשבון (מי יודע למה בערך ולא בדיוק?). לפי התקנות החדשות אין חובה למכור חלק מהמניות כדי לחזור ל 10%. אפשר להשאיר אותה שתעלה עוד פעם פי 2 ועוד פעם ומבחינת התקנות החדשות ההשקעה הזו יכולה להיות גם 99% מהתיק, כל עוד בעת הרכישה לא חרגתם מ 10% מהתיק.

שינוי 3 – תקרה

עד היום לא היתה תקרה למוצרי החסכון. השינוי הביא לנו תקרה.

בעיתונים אי אפשר היה להבין כלום לגבי התקרה. חלק אמרו שהתקרה היא שנתית, חלק אמרו שהיא כוללת, חלק אמרו שהיא פר מוצר. בלגן, כמו שאפשר לצפות מעיתונים שטחיים כמו בארץ. הרשו לי לעשות סדר.

התקרה נקבעת לכל מוצר. משמע, התקרה היא לקרנות השתלמות לחוד, ולקופות גמל לחוד. מה גם שלפי הבנתי, התקרה נקבעת שונה לקרנות השתלמות ולקופות גמל.

לפי מיטב הבנתי, התקרה לקופות גמל מדברת על סך הפקדות שלא יעלה על 5.2 מיליון שקל. כלומר אם הפקדנו נניח 3 מיליון שקל, עשינו דאבל ועכשיו יש 6 מיליון, עדיין אפשר להפקיד עוד 2.2 מיליון שקל.

לפי מיטב הבנתי, התקרה לקרנות השתלמות מדברת על סך הסכום המנוהל שלא יעלה על 5.2 מליון שקל. כלומר אם הפקדנו 2.5 מיליון שקל, עשינו דאבל ועכשיו יש בקופה 5 מיליון, אני יכול להפקיד רק עוד 200 אלף שקל.

אני לא בטוח שהמחוקק התכוון ליצור את ההבדל הזה, אבל לפי הניסוח בתקנות ככה זה משתמע. יתכן שאני טועה, אינני מומחה בנושא, אבל מהבנת הנקרא שלי (קיבלתי 100 בלשון בתיכון, אבל רק 90 במשפטים בתואר השני) זה מה שמשתמע.

סיכום

שלושת השינויים המתוארים מעלה הופכים את מוצר ה IRA לפי כמה יותר כדאי. לדעתי החסרונות כאשר משווים ניהול תיק ההשקעות בבנק לבין ניהול בבקרן השתלמות הצטמצמו משמעותית. בנוסף, כיום כאשר בנק ירושליים מציע חשבון IRA באינטראקטיב ברוקרס, אני חושב שבאמת מי שמנהל תיק השקעות בבנק עושה לעצמו עוול. במאמץ יחסית קל אפשר להנות מיתרונות מיסוי אדירים שלאורך שנים עשויים להוסיף להונכם נתח משמעותי מאוד. לכל הפחות, אם אין לכם תיק IRA ואין לכם זמן להתעסק עם זה, לדעתי כדאי להתקשר ל IBI או מיטב ולפתוח 5-10 קרנות השתלמות כדי שיתחילו לצבור ותק, לכשתחליטו לעבור. זה לא עולה כלום, רק למלא טופס אחד ולצלם אותו כמה פעמים במקרה הגרוע. לי יש 15 קרנות השתלמות שכולן בשלות, כך שיש לי גמישות גדולה להפקיד / למשוך מהקרנות – שהרי חוסר נזילות הוא המגבלה הגדולה ביותר של המכשירים האלה.

גילוי נאות: אינני יועץ פנסיוני !!! אין לראות באמור המלצה לפעול כך או כך וחובה להתייעץ עם מומחה פנסיוני לפני שעושים תרגיל שכזה. התוצאות של טעות כאן עשויות להיות הרסניות להון שלכם ואף עשויות למנוע מכם גישה לכספים שלכם בעת מצוקה. יש לקרוא את הפטור מאחריות.