ההגיון עוצר בש"ג – אבל בסוף הוא מצליח לעבור

By | 03/06/2016

כתבתי לפני חודש וחצי על המרווח הלא הגיוני בין מניות קלאס LILA ל LILAK. דאז המרווח היה $3-$3.3 דולר. חשבתי שיקח קצת יותר זמן, אבל נכון לסגירה היום המרווח הוא רק 80 סנט (ועדיין לחלק הלא נכון).

בשבועיים האחרונים המרווח ממש קרס – מייד לאחר ההודעה על סגירת העסקה עם C&W, בדיוק כפי שאמרתי לפי חודש וחצי:

הגורם היחידי שאני יכול לחשוב עליו שאולי יכול להסביר את העיוות הזה הוא העסקה הממשמשת ובאה עם קייבל אנד ווירלס, עסקה סבוכה עם ארבע אפשרויות בחירה למחזיקי מניות C&W, שבשתיים מאפשרויות בחירה אלה מנפיקים הרבה מניות של לילך. כנראה יש שחקני "Merger Arbitrage" (עוד מונח שאני לא מסכים עם המילה ארביטראז' בו – אבל נשאיר לפעם אחרת) שמנסים להנות מהפערים בין ההצעות השונות, ותוך כדי כך גורמים לעוות בלילך.

לדעתי, הדיסקאונט של מניות ההצבעה יסגר ואף יתהפך לאחר השלמת העסקה.

הדיסקאונט עדיין לא נסגר, אבל לכולנו ברור לאן זה הולך. אני מוכן להמר שבתחילת יולי, לאחר ההפצה המתוכננת של מניות הטרקר של לילך, הוא יסגר לחלוטין. גם אם לא, כפי שכתבתי בעבר (לפני כמעט שנה) – לילך בקרוב (לדעתי אפילו השנה!) תהיה חברה עצמאית ותעבור ספינאוף אמיתי (כרגע מדובר רק בהפצה של הטרקר, זה לא ספינאוף) ואז לדעתי ברור שהדיסקאונט יסגר לחלוטין ואף יהפוך לפרמיה.

בשלב זה אני גם יכול לגלות שעדן הרוויחה מהסיפור הזה לא מעט כסף.

מעניין, לא רק אני ידעתי על זה. כולם ידעו על זה. זה היה ברור כשמש – אז איך זה שעדיין אפשר היה לעשות מזה כסף, והרבה, וממש מהר?

השוק יעיל, הא?

גילוי נאות: לקרן ולי יש אחזקה וגם שורט במניות המוזכרות. אין פה המלצה! יש לקרוא את הפטור מאחריות.

16 thoughts on “ההגיון עוצר בש"ג – אבל בסוף הוא מצליח לעבור

 1. עמוס סגל

  אסף שלום ,
  תודה על הפוסט המלמד,
  מנסה (ולא מצליח ) להבין וללמוד איך עדן הרוויחה " לא מעט כסף מהסיפור הזה "
  כתבת בעבר שרכשתם את LILA במחיר ממוצע של 45 דולר למניה ! גם אם ביצעתם שורט על LILAC עדיין אני לא רואה רווח .
  האם לדעתך הרכישה (והעסקה המסובכת ) תוסיף ערך לLILA , ומדוע השוק לא אהב (הבין ) את העסקה והגיב הירידות חדות ?

  Reply
  1. אסף נתן Post author

   אתה מערבב שני דברים לא קשורים. מחיר הקניה שלנו של לילך לא קשור למרווח בין מניות ההצבעה למניות ללא זכות הצבעה.
   אני מציע שתקרא שוב את הפוסט הזה והקודם לו ממש טוב, תנסה עם נייר ועט ודי בטוח שתצליח להבין איך אפשר לעשות כסף במצב הזה.

   הירידות ביומיים האחרונים לאחר ההכרזה על ההפצה של מניות לילך הן כנראה טכניות כל מיני קרנות שמבצעות שורט לילך ולונג גלובל (לכן למשל גלובל עלתה ביומיים האחרונים). הן לא קשורות לעסקה. העסקה נסגרה לפני שלושה שבועות בערך – הסטוריה. לילך עלתה לאחר הסגירה – האם זה משנה את המסקנה שלך לגבי האם השוק אהב את העסקה או לא? העסקה עצמה הוכרזה לפני חצי שנה.

   לגבי דעתי על העסקה – למה אתה שואל אותי לדעתי ולא בונה דיעה משלך? קרא את הפרס ריליסס על העסקה, את שיחות הועידה, אני בטוח שתוך שעה שעתיים גג גם לך תהיה דיעה.

   Reply
 2. נועם

  אסף,
  אני מניח שהשורט הוא לילק אולי אני טועה אבל אם עשיתם שורט לילק ולונג לילה,לא היה יכול להיות הפסד אלטרנטיבי במידה ושני הסימולים היו עולים בחדות אפילו אם הרווח היה נסגר בדרך למעלה? אני לא מצליח להבין למה השורט למרות שעשיתם פה כסף ששתיהן קרסו ואז הרווח כפול מהשורט והמרווח שהצטמצם.

  Reply
  1. אסף נתן Post author

   נועם – ע"ע מה שכתבתי לעמוס, שב עם נייר ועט ותראה איך אפשר לעשות כסף לא משנה אם המניות עולות ל 1000 דולר למניה, או יורדות לאפס מאופס.

   Reply
   1. אסף נתן Post author

    אני אעזור:

    כשכתבתי את הפוסט הראשון, ב 14.4, המרווח היה 3.11 דולר לטובת מניות ללא זכות הצבעה – 37.78 למניות K ו 34.67 למניות A.
    אם אני מוכר בשורט מנית K וקונה מניית A, קיבלתי 3.11 דולר במזומן לחשבון.

    התזה היתה שהמרווח הזה, 3.11 דולר נכון ליום כתיבת הפוסט הראשון, צריך להיות הפוך, או לפחות להיות אפס.

    נניח שביצעתי כאמור לונג A שורט K. קיבלתי 3.11 דולר למזומן שלי. עכשיו צריך לחכות שהמרווח יסגר.

    אם עכשיו מנית K מזנקת ל 50 דולר ומנית A מזנקת ל 50 דולר גם כן, הרווחתי את כל ה 3.11 דולר.
    אם תיקחו נייר ועפרון, יהיה קל לראות את זה: בחלק של ה K, השורט, הפסדתי 12.22 דולר (כי ביצעתי שורט על מניה ב 37.78 והיא עלתה ל 50). בחלק של ה A הרווחתי 15.33 דולר (כי עשיתי לונג על מניה ב 34.67 והיא עלתה ל 50). ההפרש בינהם זה בדיוק הפרמיה שקבלתי – 3.11. אם המניות היו עולות ל 100 דולר למניה שתיהן, עדיין הייתי מורוח 3.11 דולר לכל זוג כזה של מניות (מפסיד על השורט 62.22 דולר, מרוויח על הלונג 65.33 דולר). אם המניות היו עולות ל 10000000 דולר למניה עדיין הייתי מרוויח 3.11.
    אם המניות היו יורדות ל20, גם אז הייתי מרוויח 3.11 דולר. אם היו יורדות לאפס, גם רווח של 3.11 דולר.

    כמובן שאם הדיסקאונט של מניות ההצבעה יתהפך לפרמיה, ומניות A יעלו יותר ממניות K כמו שצריך להיות, ארוויח יותר מ 3.11 דולר.

    אין קשר לכיוון של המניות. רק לגובה המרווח. אם לטענתי המרווח לא צריך להיות קיים, ברגע שביצעתי שורט-לונג נעלתי מרווח מסויים ועכשיו אני חשוף רק למרווח.

    הסיכון, כפי שכתבתי בפוסט הקודם, הוא שהמרווח באחוזים (דאז היה סביב 8%) היה נשאר קבוע והמניות היו מכפילות את עצמן, ואז המרווח בדולרים היה גם מכפיל את עצמו. אבל כפי שאמרתי – גם ככה זה אמור להתהפך, בייחוד לאחר העסקה, כך שיכולתי לבלוע את הסיכון הזה בלי בעיה, זה רק היה עניין של סבלנות ולי יש סבלנות של פיל.

    במאמר מוסגר, ובלי להעליב, הייתי מצפה שלפני ששואלים שאלה שיש לה תשובה מתמטית פשוטה של חיבור וחיסור פשוט, לנסות ולעשות את זה עם נייר ועפרון.

    Reply
 3. נועם

  חחח לא חושב שהייתה לי בעיה בנוגע להבנה שהשורט יהיה מורווח במידה והרווח יצטמצם , אפילו בלי נייר ועט . טעיתי מהסיבה ( וגם עמוס אני מניח) שלא הבנתי שפתחת עוד לונג על לילה ולא רק נשארת עם הלונג לילה הקיים! עסקה נוספת שלא קשורה למניות לילה הקיימות בחשבון. אם היית 10 אחוז לילה בחשבון אז פתחת עוד לונג 5 אחוז לילה ושורט 5 אחוז לילק כלומר עכשיו זה 15 לונג מול 5 שורט. וזה שונה לגמרי אם היית נשאר 10 לונג לילה מול 5 שורט לילק שזה מה שחשבתי בהתחלה.
  עכשיו זה ברור וזה יפה לראות איך עושים כסף מעניין טכני בלבד.
  יש עוד עלויות שצריך להתחשב בהן למרות שהן זניחות בטח שהמרווח הצטמצם כל כך מהר וזה עלות השורט על לילק וגם עלות המרג׳ין במידה ואתה מעל 100 אחוז מניות.

  Reply
  1. אסף נתן Post author

   נועם – ברור שזה בנוסף. לונג על לילך והמרווח הזה אלה שתי פוזיציות שונות לחלוטין עם מטרות שונות לחלוטין.
   המרווח אין לו יד ורגל עם העסקים של לילך, זה לא קשור לכבלים, לא קשור לאמריקה הלטינית, לא קשור לשום דבר כזה – זה סתם עיוות שוק. זה היה יכול להיות בכל מניה, לאו דווקא בלילך. זה שזה בלילך זה עוזר לנו להבין יותר (כי מבנה האחזקות בה דומה לזה של גלובל למשל וכו') אבל זה הכל.

   Reply
 4. לי

  כדאי להבין עד הסוף את החישוב, באחוזים לשנה, מה העלות של שורט על הK?

  Reply
 5. נועם

  הבנתי את זה באיחור :).
  אם המצב יתהפך ולילה תהיה מעל לילק בכמעט עשרה אחוז תעשו אותו דבר? כתבתם באחד המכתבים על גלובל ועל עיוות שוק זה גם קשור לגלובל איי שהייתה הרבה מעל קיי?

  Reply
  1. אסף נתן Post author

   בכוון השני זה הרבה יותר חלש. אני לא יודע כמה זה "הרבה" כאשר A מעל K, יש שיגידו ש 10% או 8% לך תדע. כאשר זה הפוך זה הרבה יותר חזק.

   Reply
 6. לי

  אכן, עלות השורט זניחה באופן מפתיע.

  שאלה של בור חסר השכלה פיננסית לגבי החשבון:
  בהנחה שהפער יסגר לחלוטין אך לא יתהפך, והמרווח היה 3.11 דולר לטובת מניות ללא זכות הצבעה – 37.78 למניות K ו 34.67 למניות A – החשבון הוא שלונג איי ושורט קיי דורשים השקעה של 72.45 ומניבים 3.11, כלומר 4.3% בחודשיים שעברו (קצב של 25% לשנה)?

  Reply
  1. אסף נתן Post author

   לא, אין השקעה בטרייד הזה (מקבלים מזומן). תיאורטית ה IRR הוא אינסופי.

   Reply
 7. משקיע

  spread אפילו יותר גדול נמצא בין המניות HEI-A, וHEI.
  חיפשתי אחר הסיבה אך ללא הואיל.

  Reply
  1. אסף נתן Post author

   קראת את הפוסט המקורי? זו אחת הדוגמאות ומוסבר בדיוק מדוע זה קורה שם.

   Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *