שיחת הועידה של רבעון שני – לילך וגלובל

By | 06/08/2015

חשבתי שיהיה נחמד לעדכן בכמה מטעמים משיחת הועידה שקשורים לדיון הנהדר שהתפתח בפוסט על לילך והשאירו לי מתוק בפה.

הנה מפיו של מייק פרייס:

 

Turning to the technology for a minute, we believe our fiber rich HFC plan has a clear network advantage over any DSL or VDSL network. As a matter of fact, we know that; we don't believe that. And in 11 of our 12 European markets today, our top speeds are 200 megs or better. We launched 500 meg in Switzerland and the vast majority of our footprint, we'll start to do that sort of thing and we feel great about our ability to extend our speed leadership with EuroDOCSIS 3.1. We've never talked a lot about this, but the technology is cost-effective and scalable. We think we can get our homes up to 1 gigabyte per second at an estimated cost of EUR20 per home. That excludes CPE.

דיברנו על יתרון המהירות של כבלים על DSL בדיון על לילך ובדיוק במקרה מייק נגע בזה בשיחה. די ברור שהטלקוז לא ממש יכולים להגיע לעלות של 20 יורו לאינטרנט של 1 גיגה. אני הייתי רוצה לשלם 20 יורו (80 שקל) בכדי לקבל אינטרנט 1 גיגה (שם זה ספק+תשתית). בארץ משלמים 200 שקל לספק ותשתית בשביל 100 מגה.

ובנוסף – מי צריך סיב אופטי שתחזוקתו מאוד יקרה ועלות החיבור שלו יקרה כאשר הכבלים יודעים לתת מהירות מעל 1 גיגה? מכאן אפשר ללמוד שפרוייקט הסיבים של גוגל, או וריזון, או בכלל, פשוט מיותר ולעולם לא יקבל החזרים טובים על ההון.

קישרתי לכתבה על ההחזרים על פרוייקט הסיבים הישראלי, של חברת החשמל – גם שם ההחזרים עלובים. בסופו של דבר, כמו הפרוייקט של גוגל, אלה פרוייקטי "שמנת" שמכוונים לאיזורים ספציפיים בערים ספציפיות, ותו לא.

 

עוד נקודה מעניינת, הפעם לגבי לילך:

These two businesses are (in Puerto Rico and Chile, A.N.) , in my opinion, the two most advanced cable systems in the region. So we've anchored LiLAC with what we think are the best operating businesses in the region. In fact, we know that. But more importantly, we see the region as holding some really interesting M&A opportunities It's a fragmented part of the world and we think we're geared up to take advantage of that consolidation which is inevitable in several parts of Latin America and the Caribbean.

רמז דק לבאות…

Print Friendly, PDF & Email