ההוכחה שהשוק לא רק לא יעיל, הוא גם טיפש

By | 24/08/2015

אני קורא את הכותרות בעיתונים ומחייך: "משבר", "יום X השחור", "פחד", "אימה", "המשקיעים מפוחדים".

"משקיעים מפוחדים". זה לא סוג של אוקסימורון?

הממ. כל הכותרות האלה מצלצלות מוכר, לא היינו בסרט הזה כבר? עוד חוזר הניגון, אולי זה אפילו כבר משעמם…

והפעם:

אז מה יש לנו הפעם: משבר גדול בסין. משבר שמי שקורא את הבלוג הזה יודע שאנו מחכים לו כבר אולי 3-4 שנים, כך שזה לא "לא צפוי". הממשלה הסינית הראתה את מומחיותה בחוסר התמודדות עם המציאות – במקום לתת למשברים למצות את עצמם, היא עסוקה בדחיית הבלתי נמנע תוך כדי העצמת המשבר העתידי. הטעות האחרונה והגדולה ביותר שלהם היתה שהם טמנו ידם בבורסה. בועת נדל"ן זה משהו אחד – היא מתפתחת לאורך שנים – אבל הבורסה זה משהו אחר והרבה הרבה יותר מהיר.

כמובן – כדי לתקן את הבעיה בבורסה הם החלו לגייס את קרנות הפנסיה הממשלתיות, איך לא חשבנו על זה קודם? כי להכריח את קרנות הפנסיה הממשלתיות לקנות חברות זומביות עם חוב שלעולם לא יוחזר במכפילים תלת ספרתיים זה מאוד הגיוני. חוץ מזה, גם ככה לא צריך את הפנסיה, כי אולי לא נחיה עד גיל פרישה.

לא עדיף פשוט לתת למשבר למצות את עצמו? כנראה שלא – כי אז יראו שהממשלה לא כל יכולה. אך מסתבר שגם עכשיו רואים שהממשלה לא כל יכולה – גם עם התערבות מאסיבית השוק עדיין יורד. יתכן שהם עוד ימצאו נשק או "בזוקה" כדי לעצור את המשבר הנוכחי (שאגב, גם לאחר הירידות המשוגעות לאחרונה הבורסה בסין גבוהה משמעותית ממה שהיתה לפני שנה), אך כמו שאנו יודעים, גם הדחיה הזו של המשבר הבלתי נמנע תהיה במחיר של העצמתו בעתיד.

ההגיון של "המשקיעים" אתמול

מה שהכי הפליא אותי אתמול הוא לראות שאנשים לא למדו שום דבר. למשל, אתמול חילן ירדה 7%, רמי לוי ירד 3%, תדיראן ירדה 7% ועוד שטויות שפשוט מצמצתי בזלזול או צחקתי בתדהמה למראן. מה הקשר בין ההאטה והבועה בבורסה בסין, לחילן? מה, לא ברור לכולם שהדו"ח הבא של חילן יראה עליה במגזר השכר, גם אם מתונה, ושיפור נוסף ב IT? גם ב-2008 וב-2009 זה היה הסיפור – מניית החברה ירדה 60%-70%, מה שלא הפריע לחברה להציג שיפור יפהפה בתוצאות כאילו כלום. אז יש משבר בסין, סו וואט? או מה הקשר בין סין לרמי לוי? האם אנשים בישראל יקנו פחות מילקי כי בסין יש בועת נדל"ן ובועת מניות? או אולי בגלל הבועה בסין עכשיו פחות חם בישראל ותדיראן תמכור פחות מזגנים? (אגב, הקיץ כמעט נגמר, הכסף כבר בכיס). היו עוד דוגמאות רבות.

בכל החברות שהזכרתי מעלה אני יכול די בקלות לחזות איך יראה הדו"ח שלהן ברבעון הקרוב, בשנה הקרובה ואולי גם בשלוש השנים הקרובות, משבר או לא משבר. רמי לוי יפתח עוד סניפים, חילן תמשיך לצמוח, אבטלה בישראל או לא, ימשיך להיות חם בישראל ותדיראן תמשיך למכור מזגנים, כנראה במארג'ין גדול יותר כי היואן פוחת. אז מה נשתנה? האם חוקי הכלכלה משתנים במשבר והעסקים מתפקדים אחרת? כנראה שלא, בתור הוכחה אפשר לבחון את תפקוד החברות האלה ב 2008-2009. רמי לוי צמח, חילן הפציצה וכו'.

השוק "יעיל"?

קשה לי להבין איך כל אלה שטוענים שהשוק יעיל יכולים לראות כאלה דברים ולהשאר בדעתם. לדידם, השוק מגלם את כל האינפורמציה בכל רגע נתון לגבי החברה ומתמחר אותה באופן מושלם. אז איזו אינפורמציה חדשה קיבל השוק על רמי לוי אתמול כדי להוריד אותה 3%? או על חילן כדי להוריד אותה 7%? איזו אינפורמציה השתנתה בין יום ראשון להיום – יום שני, כדי לגרום שוב לירידות בחדות במחירי המניות האלה? (עוד לא התחיל המסחר בישראל, אבל יש לי ניחוש לא מושכל לאן הוא ילך, לפחות בתחילתו).

אם מישהו רצה הוכחה שהשוק לא יעיל (ואפילו טיפש) – הוא קיבל אותה אתמול וכנראה יקבל אותה שוב פעם היום. לאחר שאני מסיים להשתאות למראה הטפשות של השוק, אני שמח שהוא עושה את העבודה שלי הרבה יותר קלה. אני מרוויח מהטפשות הזו. ככל שהטפשות הזו תמשך – היום, מחר, חודש חודשיים – ככה אני ארוויח יותר, כך שאין לי מה להתלונן 🙂

Print Friendly, PDF & Email