גולדמן זאקס – בטוחה מתמיד, וגם כמה נתונים מעניינים

By | 17/06/2015

לאחרונה עלו ברשת כתבות המעלות דאגות וחששות לגבי הנזילות בשווקים. הרגולציה – דוד פרנק, וולקר, באזל 3 – כל אלה גרמו לכך שהבנקים פחות מעוניינים לקחת סיכונים. בעבר, היו הבנקים היוו "שחקנים גדולים" בשוק והוסיפו המון נזילות, אך זה כבר לא המצב.

החשש התגבר אצלנו כי ידענו שבעיות נזילות עשויות להשפיע על בנקים מסחריים שנותנים הלוואות מארג'ין ללקוחות שלהם, למשל GS. אם אין נזילות בשוק, כיצד אפשר לוודא שאין בעיות מארג'ין ללקוחות? הרי אם במשבר הבא תתייבש הנזילות ופער Bid-Ask יגדל יתכן שהבנק לא יצליח לסגור את הפוזיציה במחיר הרצוי ויספוג הפסד בעצמו.

החלטנו לא לחכות למשבר הבא בכדי לבדוק  ויזמנו שיחה עם גולדמן. יניב סיכם את השיחה עם גולדמן בפוסט נהדר שכתב בבלוג שלו וכל שנותר לי הוא אלא להפנות אתכם אליו.

השורה התחתונה: הסיכון שחשבנו שקיים, קטן ממה שחשבנו ובמקרה באמת חמור, אם יקרה, ההפסדים בגינו קטנים מאוד. איזה כיף לישון בלילה עם חברות כמו גולדמן 🙂 מי היה מאמין שהשותפות קנתה את המניות הראשונות בגולדמן סביב 90 דולר בסוף 2011. כיום גולדמן ב 213 ועדיין זולה!! הלוואי ותמיד יהיו לנו בתיק מניות שעולות מעל פי 2 ועדיין זולות. בחישוב מהיר גולדמן השיאה לשותפות תשואה של 29% שנתי מאז הרכישה הזו, ובסיכון נמוך מאוד.


בנושא אחר לחלוטין – בשבוע שעבר היינו בכנס קרנות הגידור במלון קרלטון בתל אביב (כן, היינו בשני כנסים בשבועיים רצופים, הספקנו בשבועיים מה שאנו עושים בד"כ בשנה). הכנס אורגן, בין השאר, ע"י איגוד קרנות הגידור בישראל וייץ ראב מצור קפיטל מנג'מנט יחד עם גילבוע.

ייץ פתח את הכנס בהרצאה מעניינת מאוד על עולם קרנות הגידור בישראל, וסיפק סטטיסטיקה שרק גופים רוחבים כמו צור-גילבוע יכולים לספק. לדעתי, הסקר של צור-גילבוע הוא המקיף ביותר בתעשיה (מצד שני, יתכן שאין אף אחד אחר שיכול לעשות סקר כה רחב).

הסקר מראה מגמה שכבר ידענו שקיימת – יותר ויותר אנשים פונים לעולם ההשקעות האלטרנטיביות שקרנות הגידור בתוכו, כי יותר ויותר אנשים נוכחים לדעת שיש יתרונות במבנה פשוט, רזה, מהיר ובעל רגולציה פשוטה יחסית, מאשר מבנים מסובכים יותר, הסובלים הרבה יותר מניגודי אינטרסים וכפופים לרגולציה שוחקת.

כמו כן הסקר הראה שהקרנות הישראליות, באופן מצרפי, מביסות שוק על ירך את מתחרותיהן הגלובליות (בעיקר ארה"ב) ואף מביסות את המדדים ביבשות השונות.

אולי אני משוחד, אבל אני חושב שלאנשים המתאימים (בלבד!!) קרנות הגידור מציעות מוצר הרבה יותר טוב מהמוצרים האחרים הקיימים בשוק.

לא סתם נאמר בשני הכנסים שהיינו בהם- בישראל יש "טאלנט יהודי" מדהים. ישראל יכולה לא רק להיות מעצמת הייטק, מעצמת חקלאות, מעצמת נשק – ישראל יכולה גם להיות מעצמה פיננסית. אם תשאלו אותי, אנו בכיוון הנכון.

למי שמתעניין, הנה הסקר. תודות לייץ שאישר לי להשתמש בסקר ולהביא אותו בפניכם.