תשובה לחידה – וקצת לגבי מומנטום, מטוטלת הערך, נאוי ורמי לוי

By | 13/08/2014

לאחר שאף אחד לא הצליח לנחש (טוב נו זה היה ממש קשה), הנה תשובה לחידה מהפוסט הקודם:

אני רמי !

אני רמי !

כן כן, התמונה היתה של מניית רמי לוי סביב יולי 2012. למי שלא זוכר, בתחילת אותה השנה החלו רעשים בעיתונות לגבי תחרות ושחיקה ומלחמת מחירים וכל מיני מרעין בישין. הנה דוגמא לאחת הכתבות שיצאה בינואר 2012 והזהירה את כולם מפני תחרות חריפה שתקרע את השוק לגזרים. דאז, רמי לוי פתח את הסניפים הראשונים בדרום ובכך שבר סטטוס קוו נגד יוחננוף והבהיל מאוד את שופרסל, שהיתה רגילה לגבות מחירים גבוהים בפריפריה. (שופרסל נערכה למערכה (אבודה) ולאחר מספר חודשים הפסיקה, כי הבינה שיש מנצח מראש.)

אט אט הסנטימנט הפך יותר ויותר שלילי. משקיעים שאני מכיר שאלו אותי למה אני לא מוכר – "עשית כבר הרבה כסף", כתבות צצו בקרים לימים, עד שהשיא הגיע בכתבה הזו, שאני זוכר אותה עד היום. קראתי אותה בעיתון (מנייר) על הבוקר וחטפתי עצבים. בגרסא מהנייר הכותרת היתה: "רמי לוי: שוחטים אותי" בלבד, בלי הקידומת. ברור לנו שהכותרת היתה צהובה ורצתה לתפוס את העין. והיא תפסה. אחרי פרסום הכתבה התקשרו אלי חברים שלי שידעו שאני חובב מושבע של רמי ושאלו אותי האם הכל בסדר בחשש מופגן. לדידם, הכתבה בעיתון מצביעה על פגיעה ברמי לוי וכשבדקו את מחיר המניה ראו שהוא ירד – אז הם חשבו שבטוח משהו קורה. הרי אם כתוב בעיתון משהו וגם המניה ירדה, זה חייב להיות נכון, כל זאת מבלי להבין שהאחד גורר את השני ולהפך. זהו, כנראה רמי לוי נשחט, המניה תרד לאפס. לאור תשומת הלב (המבורכת כמובן) ידעתי שהתגובה בשוק המניות לא תאחר לבוא – אחרי הכתבה הזו הגיעו שבועיים עקובים מדם ברמי לוי, עד השיא שאפשר לראותו בתמונה מטה שבו היו שבעה ימים רצופים של ירידות חדות מאוד במניה, במחזורים עצומים (נכון לרמי לוי דאז) כאשר הסוף של הרצף הזה היה בשלושה ימים שבהם הוא ירד 5.45%, 3.18% וביום האחרון רמי לוי ירד 3.74% תוך יומי, אך סיים מינוס אחוז ומשהו. קצת לפני הירידות החריפות, נתח נכבד מאוד מהתיק שלי היה ברמי לוי, באיזור 12%, נתח שרק בתחילת אותה השנה היה סביב 17%. במשך שבעה חודשים ראיתי את הנתח מצטמצם, מתכווץ, מדמם, הולך ויורד. תלשתי שערות והצמחתי חדשות לבנות. השיא הגיע ביולי. באותו יום 24.7 בשלהי יולי, באיזור מחיר 88 שקל למניה, הסנטימנט התהפך ורמי לוי טס כמעט ללא הפסקה עד מעל 210 ש"ח למניה (כיום 170 בערך).

מחירי מניית רמי לוי קרוב לשפל

מחירי מניית רמי לוי קרוב לשפל

 

בשיא הירידות, אני לא זוכר בדיוק באיזה יום זה היה אבל זה היה באחת משלושת הימים האחרונים, לקחתי הלוואה וקניתי עוד מניות, כי לא היה לי מזומן. לאחר ההתאוששות המאוד מהירה, עוד במהלך חודש יולי מכרתי את המניות הנוספות שקניתי ברווח נאה בכדי להחזיר את ההלוואה, מתוך פחד שהירידות ימשיכו ואני אתקע עם ההלוואה – מאוד פחדתי מחוב דאז (כיום יש לי מינוף קטן קבוע). איזו טעות זו היתה. מצד שני כולם חכמים במראה האחורית.

יש לי ניסיון עם פוזיציות גדולות שיורדות עשרות אחוזים. זה אף פעם לא נעים כי זמנית התיק שלך נראה זוועה, אבל אז אני מסתכל על העסק ופשוט מבין שמי שמוכר לי הוא כנראה פראייר. אני מזכיר לעצמי שהעסק הוא אותו עסק. למשל רמי לוי נולד מתחרות, גדל בתחות ופועל כל הזמן בתחרות, אז תחרות תשבור אותו? נשמע לי מגוחך.

מישהו אמר לי שבגלל שהסחירות בארץ נמוכה, התחכום של המשקיעים ככלל נמוך, העיתונות הכלכלית ברמה נמוכה וכו' הקורלציה של מומנטום בארץ היא בין הגבוהות בעולם. בגדול, קורלציית מומנטום פירושה, בערך, הוא מהו הסיכוי שמניה שירדה אתמול תרד גם היום ולהפך. בגדול היא מבטאת את הסיכוי למגמה מסויימת, מעלה או מטה. לכן לא מפתיע לראות מניות כמו מדיוי בארץ שעולות מאות אחוזים עד שמתרסקות ודוגמאות פחות חדשות כמו לייפוייב ושמן ואחרות. גם לא מפתיע לראות את רמי לוי יורד 40% רק כדי כמעט לשלש את עצמו לאחר מכן ללא שום שינוי בעסק. בגדול, בארץ קל להיות "מנתח טכני" ו- "לרכב על מגמה" מאשר בשווקים אחרים. בשפת השוק אפשר לומר שבארץ, ירידות מתדלקות ירידות ועליות מתדלקות עוד עליות.

פרט ליתרונות שיכולים להיות למנתחים טכניים בארץ על פני שווקים אחרים, והיות ואנו לא מנתחים טכניים, המומנטום בישראל הוא לדעתי גן עדן למשקיעי ערך, במידה ומצאת חברה טובה (שזה החלק הקשה בישראל).

זה מביא אותי לנאוי. ממרץ השנה החברה ירדה לאיטה וממש התרסקה לאחר ההודעה של החברה בנוגע לועדת לוקר. כשדיברתי עם שאול נאוי הוא אמר שהרשות לניירות ערך לחצה והדירקטוריון רצה "לכסתח" אז הם הוציאו מסמך הכי נורא שיכול להיות, למרות שגם במסמך הזה החברה רמזה שלדעתה זו כנראה סערה בכוס מים. כבר חפרתי מספיק בבלוג הזה מדוע נאוי תתחזק אם ימומשו מסקנות הוועדה. אפילו קישרתי להצעה שהוגשה בפועל לממשלה באחת התגובות לפוסט על ועדת לוקר, כאשר ההצעה שהוגשה לממשלה שונתה משמעותית והחליפה את המגבלה של מקסימום מיליון שקל לשיק למינימום מיליון שקל לשיק (פששש איזה שינוי של 180 מעלות, מרגישים שמישהו בוחש שם בקדירה נכון?) והוסיפה שהמגבלה תיקבע בכלל על ידי דרישות השוק לפי בנק ישראל. העיתונים לא כתבו על זה וזה לא התפרסם אז אפשר לומר ש99% מהשוק לא יודע על השינוי הזה (אולי זה יתרון יחסי שלי? אבל שמתי את זה בבלוג!). זה כנראה רק השינוי המשמעותי הראשון. האם מישהו באמת חושב שוועדת לוקר תחסל את נאוי לגמרי? זהו, לא יקחו יותר אשראי עסקים בישראל? האם מישהו באמת חושב שאם ועדת לוקר באמת תזיק לנאוי, העסק לא יסתגל לכך? מה הפאניקה?

 

נאוי - מומנטום חיובי ומומנטום שלילי

נאוי – מומנטום חיובי ומומנטום שלילי

לדעתי, כמו שהיה במקרה רמי לוי, הירידות האחרונות הן פשוט תוצאה של מגמה חריפה שהחלה בהודעת החברה לבורסה. ולדעתי, שוב כמו במקרה של רמי לוי, השוק טועה בגדול (מעיין ששניהם קרו בקיץ).  השוק בינתיים לא מסכים איתי והמניה יורדת כבר מעל ארבעה חודשים רצופים. אבל בעבר הסבלנות הוכיחה את עצמה והשוק בארץ יותר מכל מקום אחר הוכיח שהוא שוק של עדר. הגדרתי לעצמי לחזק משמעותית מאוד את האחזקה במכפיל 7, אך בשיא הירידות אתמול נשברתי והגדלתי את האחזקה בנאוי. פשוט פחדתי. לא פחדתי מהירידות כמו כל אלה שזרקו שם מניות ללא אבחנה, פחדתי שהמגמה השלילית תיפסק פתאום ואני אפספס את ההזדמנות. חשבתי לעצמי שאני לא צריך לתפוס תחתיות – לקנות את נאוי במכפיל פחות מ-8, עסק שמעולם לא הפסיד כסף עם תשואה על ההון צפונה מ30%, בעל מבנה בעלות מיושר וידידותי לבעלי המניות זו עסקה נהדרת לכל דבר ועניין – אם לא אחת הטובות שאני מכיר בשוק כיום.

עוד משהו שמחזק את הטענה שלי הוא שתי חברות נכיון השיקים האחרות בבורסה התל אביבית – אס.אר אקורד ואופל בלאנס, שנראה שהסיפור של לוקר והירידות של נאוי פסחו עליהן והן אדישות. למה? מה הן מנכות שיקים בצבע אחר? לי זה נראה קצת מוזר וזה רק מוכיח שהשוק הוא עדר גדול ולא פעם טיפש.

כפי שבאפט אמר – מטוטלת הערך שוב מתנודדת לה. נאוי הפכה מיקירת המשקיעים, מלאת כתבות תדמית בגלובס, עם מומנטום חיובי, למצורעת של השכונה, עם מומנטום שלילי. אני מקווה שנאוי תמשיך לרדת כי כבר שנה אני כועס על עצמי שלא הגדלתי אותה מספיק. הנה קיבלתי הזדמנות נוספת – כמעט כל העליות השנה נמחקו והעסק ממשיך להרוויח 65 מיליון שקל בשנה כתמול שלשום. תודה מר שוק.

לדעתי – כמו שהיה וכמו שיהיה – המשקיע הסבלן (תרתי משמע) יבצע בצורה יפהפיה. ימים יגידו, נחיה ונראה.

גילוי נאות: יש לי ולשותפות שלי אחזקה גדולה בנאוי, אני משוחד ולא אובייקטיבי, יש סיכוי גדול מאוד שאני טועה, אני לא מלומד ולא בעל הסמכה מקצועית בנושא. יש לקרוא הפטור מאחריות.

 

Print Friendly, PDF & Email