התיאוריה שתשנה איך אתם מסתכלים על הקורונה – חלק 2

By | 14/03/2020

אזהרה חמורה: מועלות בפוסט הזה שאלות, תיאוריות, שהן בשום שלב לא הוכחו. זו רק נקודת המבט האישית שלי. אני לא מומחה ולא מתיימר להיות מומחה. אני רק מפעיל את השכל, ולא פעם, טועה בגדול. הסבירות שאני טועה גבוהה מאוד. גם אם נקודת המבט שלי נראית לך, אנא הישמע להוראות. אם אתה צריך להיות בבידוד – אנא הישאר בבידוד, כי אם אני טועה ואם אתה טועה, אחרים יסבלו. אולי הרבה מאוד אחרים. חיים נמצאים על הכף! בשום מקרה לא כתבתי את זה לעודד אנשים לזלזל במצב בו אנו נמצאים, אלא רק להציע נקודת מבט אחרת מההסטריה בתקשורת. אז קראו את זה בתור אנקדוטה נחמדה ובשום פנים ואופן אל תפעלו לפי זה.


הפוסט הקודם הגיע לעשרות אלפי אנשים, הרבה מעבר לכל מה שדמיינתי. זה אפילו קצת מלחיץ. לכן הוספתי את האזהרה מעלה. קיבלתי אינספור תגובות והיו כאלה שאפילו לקחו את זה מאוד לקיצון.

קיבלתי המון תגובות ועובדות שאמורות לסתור את מה שאמרתי, אבל אני בשלי – אין לי את כל התשובות אבל אני עדיין חושב שמה שכתבתי נכון, ואביא הוכחות. יש חורים בתיאוריה, שאני לא יודע להסביר. אבל מקומי להעלות שאלות, לא להסביר את הכל. השאלות הללו לא רק באות להוריד את סף החרדה הגבוה מאוד באוכלוסיה, אלא לטפל בבעיה ביעילות טובה יותר. הרי מה טוב בידוד אם אחוז ניכר מהחולים אינו מציג תסמינים ומסתובב ומפיץ את המחלה ללא מפריע? אפילו סגר מוחלט תחת הנחה כזו יכול רק לשמור על המגיפה תחת אש קטנה – כי (לדעתם של אחרים), פרק הזמן שסגר יכול להמשך אינו ארוך מספיק בכדי להעלים את הוירוס לחלוטין. מטה מראים מקרים שאנשים השירו את הוירוס במשך חודש. במקביל, הפצת וירוס בצורה מבוקרת תיצור MOAT.

מי שלא קרא את החלק הראשון, הנה הוא כאן. בתמצות: אני טוען שכמו שילדים הם אסימפטומטיים במרבית המקרים (מעל 99%) ותסמיני מחלה בילדים נדירים מאוד, גם קבוצות אחרות באוכלוסיה כנראה אסימפטומטיות, אך במידה פחותה ככל הנראה. אני טוען שלא יתכן שרק ילדים הם אסימפטומטיים ושאר הגילאים סימפטומטיים ב 100%.

אומרים שהמחלה לא תוקפת ילדים – אבל זה לא נכון. פשוט לא בודקים ילדים כי אין סיבה לבדוק אותם – הם לא מציגים תסמינים. הילדים שכן בודקים נבדקים כי היו קרובים לחולים או השתייכות לקבוצות סיכון אחרות. למשל, הילד בן 9 החמוד שאושפז בארץ, חולה מספר 66, היה קרוב לחולה מאושר – אבא שלו. והפלא ופלא – גם הוא לא הציג תסמינים כלל. אמא שלו אמרה בחדשות שאין לו חום, כאב גרון, שום דבר. לדעתי הסבירות שהמחלה מאוד נפוצה בילדים בסין למשל היא מאוד, מאוד גבוהה. לא רק זאת! למטה, נראה שיש ילדים שבודקים אותם והם שליליים, אבל הם כן נושאים את הנגיף – פשוט לא בפה. כל הבדיקות כיום מבוצעות בפה, כאשר יש הדבקות שהן בכלל לא במערכת הנשימה.

ישנן עדויות אנקדוטליות מוקדמות למופעים אסימפטומטיים שכאלה. למשל שני גרמנים שחזרו מווהאן בסין, מוקד ההדבקה, נבדקו ככה "על הדרך" ונמצאו חיוביים לקורונה למרות שלאף אחד מהם לא היו תסמינים – לא חום, לא דלקת ריאות, לא חולשה – נאדא. אחד מהם פיתח בשלב מסויים פריחה על הגוף שלו, והיה לו תחושה לא נעימה בגרון ובזה זה נגמר. אנקדוטה נוספת מדברת על אישה שביקרה בוואהן ולא נדבקה מעולם. הראיות האלו החלו לצוף אחרי הכתבה הזו בניו יורק טיימס שם מתוארים המקרים.

אמשיך ואומר – הבדיקות כיום מסתמכות על בדיקות PCR בלבד. בדיקות אלה אינן טובות לתת מושג לרמת התחלואה באוכלוסיה כי הן בודקות נוכחות של הנגיף. אם הייתי חולה, לא היו לי סימפטומים או שהיו ועברו, ואני נבדק, אני אהיה שלילי, כי הבראתי. אבל אני מחוסן לכל החיים מהוירוס, ואף אחד לא ידע על זה ואף אחד לא ידע שחליתי בכלל. אף אחד לא ידע שהדבקתי אחרים. אף אחד לא ידע שאולי יש רמת חיסון באוכלוסיה ולכן ההדבקה תעלם מעצמה. הבדיקות שמשתמשים בהן כיום הן לא מספקות. הן טובות לבדוק את מצבו הנוכחי של החולה אבל חייבים להוסיף להן בדיקות נוגדנים שיגידו האם האדם שמולך הוא לפני המחלה, או אחרי המחלה. PCR טוב להווה. בדיקות נוגדנים טובות לעבר ולעתיד.

אני שב וטוען – לא נראה לי הגיוני שהיתה התפרצות כל כך רחבה בסין, מעל 80,000 מקרים, ועכשיו, נכון להיום יש רק 11 מקרים חדשים בכל סין. נו באמת, זה קשקוש. אותו דבר בקוריאה – מ 8000 מקרים ואנו הולכים ויורדים ל 100 איש ביום? ככה לא נראה Flattening the curve. ככה נראה Killing the curve. "לשטח את העקומה" אומר "כולם ידבקו, אבל ננסה לפרוש את זה". גם בקוריאה וגם בסין זה לא נראה כמו פרישה בכלל. זה נראה כמו עצירה מוחלטת. איך זה אפשרי? איך אין התפרצויות משניות מאנשים שפוספסו? מה, הבדיקות כל כך הרמטיות? הרי ברור שלא. ברור שמתפספסים אנשים. גם אם 100% סימפטומטיים. אז איך זה שהכל עוצר פתאום, אם לא מעצמו? הנה מישהו בלנסט, אתר מחקרי ידוע, ששואל את אותה השאלה. ובקוריאה אגב, בניגוד למה שכל מיני מגיבים כועסים כתבו לי, אין סגר מוחלט. גם לא בסינגפור שם חי השותף שלי, יניב. אנשים יוצאים לבתי קפה, לסופר, מסתובבים. והכל בשליטה.

קראתי המון על הנגיף ואפילו התכתבתי עם מספר רופאים שלפי מה שטענו בפני היה ברור שהם יודעים פחות ממני על הנגיף. אני מתכוון לתת מטה סימוכין מחקריים לראיות אנקדוטליות שיש הרבה חולים אסימפטומטיים, בניגוד למה שטוען ה WHO (הם טוענים, ללא בסיס מוצק והם מודים שזה ללא בסיס מוצק, שרוב החולים מפתחים תסמינים – אני טוען שזה לא בטוח). כן, אני לא מפחד להכנס ראש בראש עם ה WHO. אולי אני דון קישוט, אבל לדעתי יש מקום לרוץ מהר ולבצע בדיקות נוגדנים לוירוס בכלל האוכלוסיה בווהאן כדי לדעת בדיוק מהו השיעור של החולים האסימפטומטיים. האם זה 10%, 50%, או 90%? ראיתי מאמרים לכל כוון וזו השאלה הכי חשובה עכשיו, כשכל העולם עוצר. יותר קל לעשות בדיקה שכזו מאשר לעצור את העולם.

מאמרים מעניינים – קצה הקרחון

נתחיל מראיה ראשונה. ממאמר שפורסם באתר ה CDC האמרקאי, עולה סיפור מעניין על ילד סיני, שהיה חלק ממשפחה שרבים ממנה הציגו תסמינים של הקורונה. החוקרים בדקו אותו ובנוסף בצעו בו בדיקה קצת פחות שגרתית – בדקו לילד את הצואה. מסתבר שהילד היה שלילי לנגיף ברוק, בגרון ובליחה, המקומות בהם מבצעים את רוב הבדיקות בקוריאה, סין, ישראל וסינגפור, אבל הוא כן היה חיובי לוירס בצואה! הילד היה חיובי במשך זמן ניכר, ומעולם לא פיתח אפילו תסמין אחד. זה לא מקרה מיוחד. הנה מחקר המראה את התופעה בעוד ילדים.

נמשיך לכתבה בעיתון של סינגפור, הסטרייטס טיימס. בעיתון מסופר על אנשים "שהבריאו" מהוירוס. כתבתי הבריאו במרכאות כי הבדיקה לראות האם הבריאו היתה בדיקת PCR לרוק שלהם, ונמצא שהוירוס אינו נוכח ברוק שלהם. אבל שנבדקו שוב לאחר מכן, הם נמצאו חיוביים לוירוס – בסביבת פי הטבעת שלהם. כן כן, הבריאו, אבל הוירוס המשיך להתקיים במערכת העיכול עוד מספר ימים. לאף אחד מהם לא היה תסמינים – לא כאב בטן, לא מחלה, לא חום – שום דבר. והם שוחררו ממבידוד כשהם עדיין עם הוירוס!

נעבור למאמר האחרון – שפורסם בז'ורנל האירופי למעקב אחרי מחלות זיהומיות. המאמר מסכם מספר מקורות ומעלה השערה שמספר החולים האסימפטומטיים על הדימונד פרינסס, ספינת התענוגות שנתקעה ביפן עם מחלת הקורונה, הוא מעל 17% מסך המקרים שנבדקו ונמצאו חיוביים. במחקרים אחרים, יפניים, שמצוטטים באותה הכתבה, מניחים שמספר המקרים האסימפטומטיים באזרחים יפניים שחזרו מוואהן הוא מעל 41%. להזכירכם, בספינה רוב הנוסעים מבוגרים.

חיבור הנקודות

את כל אלה לא אני כתבתי. כתבו אותם רופאים מהשטח, שביצעו בדיקות אמיתיות. עכשיו בואו נחבר את הנקודות.

יש לנו ספינה ענקית מלאה ב 3000 אנשים מבוגרים, ונדבקו בה "רק" 700 איש. לא רק זאת, מעריכים ש 17% היו אסימפטומטיים גם מקרב אותם מבוגרים. אבל רק רגע, למה נדבקו רק 600 איש? למה לא כולם? תחשבו, הם היו על ספינה. שניים פיתחו חום. עד שהם פיתחו חום, הם נגעו בידיות של השירותים, של הברזים, השתעלו על כולם. אחרי זה עוד כמה החלו לפתח חום. הסגר על החולים לא היה מיידי וידוע שחולים מדביקים עוד לפני הופעת הסימפטומים. איך, איך לעזאזל לא נדבקו כולם על הספינה? כל אחד ואחד? הרי אנו יודעים שהוירוס מאוד מדבק. האוניה היתה בלב ים, הם לא היו בהיכון לרסן מחלה שמתפשטת על הסיפון. הם שתו פינה קולדה והשתזפו בשמש. בואו נחשוב – אנו יודעים שהוירוס הזה יכול להיות במערכת העיכול ולהיות אסימפטומטי. האם יתכן שהטבח אולי התעטש על האוכל, ואולי, רק אולי, כל נוסעי האוניה נדבקו, וכולם אסימפטומטיים? לא נדע- פשוט כי אף אחד לא חשב, תסלחו לי, לבדוק להם את המקום בו השמש לא זורחת. בדקו להם רק את הפה.

ציטוט ממאמר מעניין ב LANCET שוב מאשש שהתיאוריה שלי אפשרית. לא ממני, מרופא:

A fifth explanation is that community spread is more prominent. Whereas SARS was mainly an outbreak propagated within hospitals, widespread community transmission is already evident for COVID-19. By Feb 28, 2020, more than 82 000 cases had been reported. Some models indicate that several hundred thousand infections might already exist in China. Consequently, there will be more unknown contacts than known contacts in the community, which means that many contacts who will subsequently develop an infection are not quarantined and under proper medical observation.

ואחרון – הנה מסמך מה ECDC, ה CDC של אירופה:

What is the duration of SARS-CoV-2 virus shedding in bodily fluids of asymptomatic patients?
The virus has been detected in asymptomatic persons. Pan et al. report on a family cluster where a mother and a child were both asymptomatic but had positive RT-PCR results [7] . Hoehl et al. (2020) also report that two out of 114 Germans who were evacuated from Hubei province on 1 Feb 2020 tested positive in two throat swab specimens by RT-PCR and presented no symptoms [8]. The two persons were isolated in a hospital in Frankfurt where a faint rash and minimal pharyngitis was observed in one of them. Both patients were still well and afebrile 7 days after admission. Potential infectivity was confirmed by virus culture.
Zou et al. 2020 report that the viral load of asymptomatic patients was similar to symptomatic patients, indicating a transmission potential of asymptomatic or pre-symptomatic patients [6]. The study reports that patients with few or no symptoms had modest levels of detectable viral RNA in the oropharynx for at least 5 days [6].
Potential transmission from asymptomatic persons has been reported. Bai et al. 2020 report a familial cluster of five COVID-19 patients hospitalised with fever and respiratory symptoms that had contact before onset of symptoms with an asymptomatic family member, a young 20-year-old woman, after her return from Wuhan. She remained asymptomatic for the entire duration of laboratory and clinical monitoring (19 days) [9]. ECDC comment: Provided that there are sufficient resources, there is a clear benefit in testing asymptomatic patients before they are released from isolation. However, in the context of limited resources for healthcare and laboratories during the COVID-19 epidemic, the testing of symptomatic persons should have priority over the testing of asymptomatic patients before release from isolation.

כלומר שהם מודים, בפה מלא, שאין יכולת לבדוק את כל האוכלוסיה, שזה בעצם דה פקטו אומר, שכל המספרים שמדווחים לנו בתקשורת הם לא נכונים. הם מוטים מעלה בוודאות, השאלה היא האם מוטים מעלה ב 10% או ב 1000%.

סיכום

אולי יש חורים בתיאוריה שלי, אבל היא לאט לאט מזדחלת לתוך המיינסטרים. מה שבטוח הוא שיש המון חורים בתיאורה שכיום במיינסטרים שאני ממש לא מבין – אחוז הההדבקה הנמוך על הדיאמונד פרינסס, העצירה המוחלטת או הכמעט מוחלטת בסין ובקוריאה, ההתעלמות המוחלטת מחולים לא סימפטומטיים שבמאמרים מדעיים אומרים שהם מציגים בדיוק אותו Viral Load כמו חולים רגילים – דהיינו שהם כנראה מדבקים בדיוק אותו דבר.

מה שנתתי פה הוא קצה הקרחון. אפשר לחפש ולקרוא באינטרנט אינסוף מאמרים בנושא כמו שאני עשיתי ולפתח דיעה אישית בנושא. אני ממליץ בחום לבצע את זה. לי, בתור מהנדס בהשכלתי ויוצא טכניון, לא מתחברת התמונה במיינסטרים. משהו לא הגיוני. ההסבר שמצאתי לאחר מה שקראתי הוא זה המתואר מעלה. אולי יש הסבר אחר, אני לא יודע. מה שבטוח – אנו יודעים מעט מאוד והפאניקה השוררת כיום לא ברור שהיא במקומה. יש עוד בדיקות לעשות כמו בדיקות סרולוגיות דחופות כדי שההשבתה הכלל עולמית לא תגיע לכלל מגיפה כלכלית בפני עצמה.

כמו שכתבתי בפוסט הראשון – עד שלא נבדוק לקיום נוגדנים באוכלוסיה הרחבה, לא נדע האם יש חלק באוכלוסיה שכבר נדבק, החלים, ופשוט לא הראה סימפטומים. הבדיקות שיש כיום, אפילו אלה שבקוריאה, לא מספקות. אף אחד לא נותן דגימת צואה בבוטקה' של הבדיקות בקוריאה. אף אחד לא בודק נוגדנים. בסינגפור, מקום שבו באמת משתמשים בראש, עלו על זה והחלו להשתמש בבדיקות נוגדנים, אבל זה רחוק מאוד ממחקר סרולוגי על מדגם מייצג של האוכלוסיה.

שימרו על עצמכם וצייתו להוראות. שיטפו ידיים ושמרו מרחק מהאדם שלידכם. למרות שיש שאלות פתוחות שמגיע לנו מענה בגינן, יש סיכוי שאני טועה והמחלה באמת גרועה כמו שמציירים אותה בתקשורת. לדעתי לא, אבל דעתי לא קובעת, המציאות והוכחות מדעיות קובעות.

Print Friendly, PDF & Email