איך העולם ירד על ברכיו – בגלל שפעת++

By | 26/03/2020

אזהרה חמורה: מועלות בפוסט הזה שאלות, תיאוריות, שהן בשום שלב לא הוכחו (בינתיים). זו רק נקודת המבט האישית שלי. אני לא מומחה ולא מתיימר להיות מומחה. אני רק מפעיל את השכל, ולא פעם, טועה בגדול. גם אם נקודת המבט שלי נראית לך, אנא הישמע להוראות ולחוק. אם אתה צריך להיות בבידוד – אנא הישאר בבידוד, כי אם אני טועה ואם אתה טועה, אחרים יסבלו. אולי הרבה מאוד אחרים. חיים נמצאים על הכף! בשום מקרה לא כתבתי את זה לעודד אנשים לזלזל במצב בו אנו נמצאים, אלא רק להציע נקודת מבט אחרת מההסטריה בתקשורת.

אזהרה נוספת – כל אדם שנפטר זו טרגדיה. בתור מי שאיבד אנשים בחייו, צעירים ומבוגרים, הורים, סבים, חברים, זה כואב. מאוד. אבל בסופו של דבר זו דרכו של עולם. כשאני נוקב מטה במספרים של מתים בהינף יד – אני זוכר את הרגישות שבכל מוות, שכל אחד שייך למשפחה. אני מרגיש. עם זאת, בכל יום מתים בעולם כ 175,000 איש מכל מיני סיבות. לכולנו סיכוי סביר למות ממש עכשיו. אבל הסיכוי הזה קטן מאוד. גם המספרים שאנו רואים כיום ואני נוקב בהם מטה הם מאוד, מאוד מאוד קטנים. הם מקבלים הגברה בגלל התקשורת, מרבית הסיכויים שבזמנים רגילים לא היינו מתייחסים אליהם. הניתוח מטה מגיע מנקודת מבט סטטיסטית, ולא מנקודת מבט לא רגישה.

המחלה הזו היא לא מה שחשבנו. היא הרבה פחות קטלנית והרבה יותר מדבקת. הכל בגלל אחוז ענק של נדבקים שלא מפתח תסמינים. כבר כתבתי על זה, זה הפוסט הרביעי והאחרון בנושא. נמאס לי להתעסק בנושא, דעתי היא שההייפ מוגזם ושנראה זאת בקרוב (אני מקווה, כי אחרת קורונה תהיה צרה קטנה מאוד).

הנה הפוסטים הקודמים –

התיאוריה שתשנה איך שאתם מסתכלים על הקורונה חלק 1

התיאוריה שתשנה איך שאתם מסתכלים על הקורונה חלק 2

מדוע אני חושב שתומאס פואיו טועה ולמה פסימיים תמיד נראים חכמים

בהתחלה, הייתי "מיוחד". אבל להגיון יש את הדרך שלו לצוף. עכשיו יש כל כך הרבה אנשים שחושבים כמוני. פרופסורים, רופאים, חוקרים. אני רואה כל כך הרבה עדויות אמפיריות ואנקדוטליות שמה שאני אומר נכון. אנשים שחשבו אחרת ומשנים את דעתם להתיישר איתי. יש רשימה ארוכה (וחלקית) מטה.

סימנים

יש המון סימנים שמה שאני טוען נכון. למשל שמתוך 7 קבוצות NBA שנבדקו, ראו שיש ל -10% מהשחקנים את הוירוס (ללא סימפטומים!). כאמור, בדיקת PCR היא להדבקה נוכחית. אז כנראה חלק נדבקו, והבריאו. כמה מהם כבר הבריאו? נניח שעוד 10% נדבקו כבר והבריאו, אז מדובר על כך ש 20% משחקני ה NBA כבר נדבקו. ראשי ממשלות, 1 מתוך כל 10 שחקנים מפורסמים, נציגי קונגרס, נציגי סנאט, הנסיך צ'ארלס, שגריר ישראל בגרמניה (אדם מבוגר שהתראיין ממש לפני ב YNET (הראיון מטה), נדבק, נבדק (נבדק רק כי נחשף לחולה עם סימפטומים) – ואין לו שום סימפטום! והוא מבוגר!) – מה עוד צריך כדי להבין שיש באמריקה הרבה מעל 80,000 נדבקים? ושיש בישראל מעל 2700 חולים? אולי יש באמריקה 2-3 מיליון נדבקים? המספרים אכן מתאימים למיליונים, ולא לעשרות אלפים.

מה עם הספינה – דיאמונד פרינסס? איך נדבקו רק 20% שם? איך מתו כל כך מעט מבין המבוגרים? איך זה שבאסיה מרימים את כל הסגרים – אפילו ביפן שבה האוכלוסיה הזקנה ביותר בעולם, ואין אף התפרצות משנה? איך זה שבאף מדינה אסיאתית אין התפרצויות משנה? כי דיכאו את הנגיף? הוא "נעלם"? נו באמת. אם זה היה כל כך קל, למה לא הכחידו את השפעת? את הקורונות האחרות (כן, יש כמה, מייד למטה)?

קצת פאבליסיטי

הנה הראיון הקצרצר שנתתי ב YNET. לא נתנו לי להתבטא כמו שרציתי והרופאה המלומדה ניסתה לרמוז לי שחוסר הסימפטומים של החולים נובע מטעויות בבדיקה וזה "בקצה". ואללה. לא נראה לי. אבל מילא. לפחות הייתי בטלוויזיה והילדים שלי התלהבו :-).

הנה לינק לתוכנית המלאה, שם אפשר לראות גם את הראיון עם שגריר ישראל בגרמניה (בדקה 33), אדם מבוגר שנדבק בוירוס, ובאופן "מפליא", ממש "נס", אין לו שום סימפטום. אם אין לו אף סימפטום, מדוע בדקו אותו בכלל, אתם שואלים? שאלה טובה. בדקו אותו רק כי הוא היה ליד מישהו שאובחן כחולה מאומת, שכן הציג סימפטומים. כמה חולים ישנם, כמו השגריר שלנו, שמסתובבים ללא סימפטומים?

בדקה 37 שואלת המראיינת את השגריר: "אגב מה התסמינים שלך?" השגריר המסכן עונה: "בינתיים, תודה לאל, אין לי תסמינים מיוחדים, אין לי חום… ממשיכים לעבוד מהבית למען האמת באימיילים ושיחות. הרבה מאוד אנשים התקשרו … חברים … מהממשלה הגרמנית …. לרומם את רוחי". ואללה. אופס. בטח ציפתה שהוא יגיד "קשה לי לנשום, אני הולך למות, הצילו!!" מה לעשות, יצא שהאייטם לא ממש מפחיד…

מעניין אם הוא היה חולה בשפעת סמויה וללא חום, היו גם מתקשרים לרומם את רוחו. בריאות, שגריר יקר.

הנה ראיון שנתתי לפיננסים בנושא, עם ד"ר איתי גלילי. קצת ארוך אבל אני חושב שתהנו.

הפיל שבחדר – איטליה

נו – ו- "מה עם איטליה" – מה שקורה באיטליה זה באמת טרגדיה אנושית כואבת. אבל לצערי, איטליה לא מוכיחה שמה שאני אומר לא נכון – ההפך. הוירוס מתרוצץ שם כבר חודשים, יהיה זה פלא אם לא נדבקו באיטליה כבר 1-3 מיליון אנשים. אם הייתי אומר לכם שימותו 6000 איש על כל 3 מיליון נדבקים, וכולם מעל גיל 80, הייתם מפהקים, לא? פרט לכך, איטליה מדינה מפגרת בכל מה שקשור לשפעת, זה לא מאתמול. בכל שנה מתים באיטליה (באופן יחסי) הרבה יותר אנשים משפעת מאשר בשאר אירופה. מי שלא מאמין שיקרא את המחקר הזה. זה נכון שזה לא נעים, אבל בהחלט לא משהו שצריך לעצור את העולם בגינו. איך אפשר מבלי להזכיר את העיירה VO באיטליה שגילו שם שרוב רובם של הנשאים הם ללא סימפטומים, כמו שאני טוען כבר הרבה הרבה זמן, ובשל כך אי אפשר יהיה לעצור את המחלה מבלי למוטט את הכלכלה.

באיטליה 17,000 איש מתים בשנה משפעת ואנחנו מפהקים, וזה כאשר יש לשפעת חיסון. במקרה דנן אין חיסון, אז אם זו שפעת, אפשר לצפות ל… 35,000 נפטרים נניח? אולי 50,000? זה נשמע הרבה, אבל בכל שנה מתים באיטליה כ 550 אלף איש, בלי קשר לקורונה. אז מה המקרה הגרוע ביותר באיטליה? כל אדם הוא עולם ומלואו אבל חברים – זו דרכו של עולם. זקנים חולים ומתים. ככה זה. אם לא משפעת אז מקורונה, אם לא מקורונה אז מוירוס אחר. זה לא המוות השחור. אנשים ימותו ממחלות, מסרטן, מהצטננות ומשפעת ומאיידס וממה לא. וזו באמת רק אחת מהמחלות, לא צריך לסגור את העולם בגללה. אפשר לשלוט בה באמצעים אחרים, אבל האמצעים שמשתמשים בהם כיום מוגזמים מאוד.

מדוח משרד הבריאות האיטלקי – פרופיל המתים הצעירים דומה לשפעת רגילה
גם אם אתה בן 80, אם אתה בריא הסיכוי שלך למות מקורונה קלוש

כרגע מתו באיטליה 7,500 איש מהמחלה. למרות העומס הבלתי נסבל בבתי החולים והברירה מי ימות ומי יחיה, ברירה נוראית שממש לא הייתי רוצה לקחת בה חלק, למרות כל זאת, לא מדובר אפילו בחצי ממקרי התמותה משפעת עונתית שעבורה יש חיסון. הוירוס משתולל שם כבר חודשיים!!! אם, כמו שהחזאים המפחידים חוזים, ימותו 200 אלף איש באיטליה מהוירוס אני אודה שטעיתי והוירוס באמת חזק פי 10 משפעת. עד אז, זו שפעת++ . והרשו לי לתת לכם תחזית נוספת – גם אם תחברו את כל האנשים שימותו בספרד ואיטליה בעונה הזו ובעונה הבאה מוירוס הקורונה, לא תגיעו ל 200 אלף איש. ושוב, תזכרו איפה שמעתם את זה ראשונים. אני לא סתם כותב את זה כאן בריש גלי – אני חושב שהסבירות לתרחישים של "העתידן פרופסור פסיג" (בכוונה לא שמתי לינק, לא רוצה לקשר לשטויות) שואפים לאפס, יודעים מה, לא שואפים לאפס – הם אפס.

הנה מצב התמותה באיטליה נכון ל 25 למרץ. אני בכוונה לא מתייחס למספר המקרים כי, מי שקרא את הפוסטים הקודמים, יודע שמספר המקרים הפעיל הוא גיבוב של שטויות והוא לא מודד שום דבר. כשבנאדם מת, זה משהו אבסולוטי ולכן יותר קל להסתכל על זה. בהתבוננות בגרף, לי זה נראה כמו משהו שנעצר, לא? ואם תשאלו אותי נראה שהסיפור הזה החל להאט הרבה לפני שהחלו את הסגר באיטליה. אפשר לראות דברים דומים בספרד (אם כי הם בשלב מוקדם יותר), איראן, סין, קוריאה, צרפת וכו'. בחרתי רק מדינות שיש בהן מספר מתים גדול כי אחרת הגרף הלוגריתמי רגיש לשגיאות מדידה ותזמון הנובעות מדגימה קטנה.

למה שזה יעצר? בגלל הסגר? אולי. אך ההאטה החלה לפני כן. אני טוען שזה כי האוכלוסיה הגיעה קרוב לרוויה – או במילים אחרות – אחוז נכבד מהאוכלוסיה נדבק כבר.

נביאי הזעם מנבאים שמיליונים ימותו. אני מוכן לקחת את הצד השני של ההימור – שבסוף עונת השפעת הנוכחית, לא ימותו מעל 500,000 איש מוירוס הקורונה החדש הזה בכל העולם, ואז הוא בעצם סוג של שפעת עונתית.

היסטריה, Team Apocalypse ואיך יגמר הפיאסקו

בעוד חודש חודשיים שיתברר גודל הפיאסקו, כשסוף סוף יבדקו נוגדנים במדגם רחב באוכלוסיה ויראו מה שאני אומר כבר חודשים – שאחוזים ניכרים מהאוכלוסיה כבר נדבק והבריא, יתחילו לשאול שאלות – איך קרה שהעולם, יחד עם התקשורת, חשב Groupthink בצורה כל כך מובהקת וכל כך ללא עוררין, כשכל קול שונה מייד נצלב (אתם לא מבינים אילו תגובות קיבלתי בכל מיני מדיות. מעניין אם האנשים האלה יטרחו אחר כך גם להתנצל. כנראה שלא, היסטרים לא אוהבים להודות שטעו), איך קרה שהפחידו והכניסו להסטריה מדינות שלמות, ראשי ממשלות, כלכלות שלמות, והתגובה היתה כל כך קיצונית, והכל בגלל צורה של – שפעת (++)?! תראו את ההסטריה בתגובות לפוסטים הראשונים. ממש מדהים איך אנשים אוכלים את כל מה שהתקשורת דוחפת להם לפרצוף מבלי שביב ביקורתיות. אדם שאני מעריך מאוד נתן משל מאוד מייצג למה שאנו רואים – מנהיגי העולם ובמיוחד ישראל נשמעים ונראים כמו קבוצת ווטסאפ של אמהות הסטריות לילדים בגן ילדים. התחברתי לזה כי לצערי אני חבר בכמה קבוצות כאלה וזה באמת היה נראה ככה כשהיו בעיות בגן.

מה שקורה פה כל כך מתאים לעידן הפייסבוק (מחזיק) והתקשורת המיידית המוטרפת. מודדים מספרים כאילו הם תורה מסיני (כל הבדיקות שאתם רואים זה קשקוש, כל אחד מבצע את זה אחרת, האיכויות שונות, הקריטריונים לבדיקה שונים, האוכלוסיות הנבדקות שונות – המספרים לא ברי השוואה בין מדינות, הם נכונים רק להדבקות פעילות (כלומר עד 12 ימים וזהו) והם לא נותנים שום אינפורמציה), מחשבים מקרים כאשר ברור שיש פה Sample Bias ענקי. אף אחד לא מסתכל מאחורי המספרים, אפילו אנשים כביכול חכמים כמו תומאס פואיו שאמור להיות באמת ה 1% העליונים באינטיליגנציה באוכלוסיה נסחפים אחרי הפאניקה ההמונית, כמו מה שתומאס כתב כל כך יפה והסביר "לעמך" את נפלאות הפונקציה האקספוננציאלית, מבלי לבדוק שהיא באמת מתקיימת לפי המספרים שנקב שם (והיא לא, הוא טעה בערך בכמה סדרי גודל). מחפשים חולים מתחת לפנס ואז מופתעים שמוצאים. אני מבטיח שאם היו עושים אותו הדבר לוירוס השפעת, הסטטיסטיקה, השנה, היתה נראית פי כמה יותר גרועה. כל כך הרבה זמן לתוך המגיפה הזו ומתו 20,000 איש בכל העולם. בכל שנה, מתים בעולם משפעת חצי מיליון איש, וכולנו מפהקים. אוטוטו האביב מגיע ונראה פתאום ש… הכל… עורבא פרח.

עוד כמה קורונות

האם מישהו טרח בכלל לבדוק מה זה "קורונה וירוס"? האם אתם יודעים שבכל שנה תוקפים את עם ישראל המוני וירוסי קורונה, מארבעה זנים ידועים? כן כן, ארבעה. הנוכחי הוא פשוט וירוס חדש – הזן החמישי במספר. קורונות זה לא משהו חדש וכנראה ההתקררות שחשתם לפני שנה היתה מוירוס קורונה, אבל מזן אחר.

יחצנות ותחזיות קודרות

מי זוכר את האישה הזו? כמה עוד כמוה מתו השנה? איפה היחצנות עבורם?!

מהכתבה הזו:

מתוך דו"ח העוסק בחקר מגיפות עונתיות עולה כי השנה נפטרו 54 חולים כתוצאה משפעת, זאת לעומת שנה שעברה בה נפטרו 127 בני אדם. גם מספר החולים הקשים השנה היה פחות מהתקופה המקבילה אשתקד. על פי נתוני משרד הבריאות, עד כה דווח על 209 חולים קשים, ואילו בשנה שעברה דווח על 280 חולים שסבלו משפעת וסיבוכיה.

תעירו אותי כשנגיע לאלפי נפטרים בישראל, או עשרות אלפי חולים קשה. רמז: זה לא יקרה. כן, יתכן שיהיה עומס על בתי החולים, אבל התחזיות הדרמטיות שחזו פה של עשרות אלפי חולים הן פשוט לא נכונות. זה לא יקרה. כמו כן, שימו לב לפרופיל "נפטרי הקורונה" בישראל. "הנפטר הראשון מקורונה" בישראל הוא קשיש בן 88 ניצול שואה. גיל הנפטרים מופלג, הלוואי ואגיע לגילאים שלהם (מה שבטוח הוא שהפיאסקו של הקורונה קיצר לי את החיים בעשור). הסיכוי של בן 80 להגיע לגיל 81 הוא 93%. הסיכוי של בן 90 להגיע לגיל 91 הוא 84%. דהיינו, הסיכוי של אדם בן 80 למות מכל סיבה שהיא הוא 7%, הסיכוי של אדם בן 90 הוא 16%. התמותה מוירוס הקורונה בגילאים האלה, אם נסתמך על המספרים הלא נכונים של ה WHO, היא 15%. אני טוען שאחוז התמותה בגילאים האלה הוא לפחות חצי מזה, אם לא עשירית. מעניין לא? לדעתי, זה שם קצת פרספקטיבה.

מה שבטוח הוא שסגר זה הפתרון הלא ישים והגרוע ביותר לבעיה הזו. אולי גלעד ארדן וסימן טוב יקראו גם את הפוסט הזה (הם קראו את הראשון) ויקבלו קצת שכל. יש מצב טוב שחצי מיליון ישראלים כבר נדבקו במחלה המזופתת הזו. כמה נפטרו? 8? לא האמנתי שאני אומר זאת, אבל לשם שינוי אני שמח שטראמפ מנהל את ארצות הברית. לשם שינוי מנהיג העולם החופשי הוא גם איש עסקים שמבין את ההשלכות של מה שהצעדים האלה עושים, והוא מתכוון לפתוח את אמריקה בשבוע הבא. לא יתכן שהתרופה למחלה תהיה גרועה מהמחלה עצמה. ואם למישהו לא ברור למה זה יותר גרוע, הרשו לי לתת לכם תחזית (שלא תתקיים) – אם העולם ימשיך בסגר מתמשך של כמה חודשים, "קורונה" תהיה הדבר האחרון שאנו נצטרך לדאוג ממנו. מיליציות, אנרכיה, שוד, רצח, תקיפות בנשק חם וקר, חטיפות, רעב המוני, התפרעויות, קריסות – אלה יהיו מילים רלוונטיות יותר. כן, זה מה שיש בצד השני של המתרס. מה מפחיד אתכם יותר? אותי, אישית, הצד השני מפחיד הרבה יותר. מזל שבדיקות הנוגדנים כנראה יתחילו להראות באפריל כבר מה שאני אמרתי מזמן ואז כל הפקידים יגרדו בפדחתם ויגידו "אופס".

השיא

אז מתי השיא? שאלו אותי רבים מתי השיא. משקיעים, חברים. לא כתבתי את זה על דפי הבלוג אבל עכשיו אני מרגיש בטוח יותר בתחזית שלי – השיא באירופה יגיע עד אמצע אפריל, והשיא בארצות הברית יגיע עד סוף אפריל.

קולות שפויים שלא שייכים -ל Team Apocalypse

הנה כמה קולות שפויים, קצה הקרחון ממש. בואו תקראו טיפה ונראה אם זה לא משנה את דעתכם. אני באמת מציע לקרוא, זה חשוב.

כתבה של פרופסור אודי קימרון ואחרים בYNET

כתבה בעיתון הארץ על משנה למנכל משרד הבריאות שבאמת לא מאמין בהייפ של הפאניקה

כתבה ב FT המעלה השערה שאולי כבר חצי מאנגליה נדבקה (הממ, איפה שמעתם את זה ראשונים?)

כתבה ב CNBC על בכיר במשרד הבריאות באיטליה שמעריך שמספר הנדבקים באיטליה גדול מעל פי 10 (הוא מעריך 640 אלף איש, אני מעריך 1-3 מיליון).

כתבת דיעה ב WSJ שאומרת את מה שאני אמרתי

האפידמיולוג הראשי של האימפריאל קולג' משנה את דעתו ועובר לצד המתרס שלי

אהבתי ואימצתי – "Team Apocalypse"…

ד"ר וולפגאנג וודארג "המושמץ" (כמובן) בגרמניה שמדבר על ההייפ הטיפשי של הקורונה:

המלך הוא עירום

אפילו נדב אייל הסתובב לפתע 180 מעלות ונראה שהוא כמעט באופן מוחלט בדעתי (ראו מטה). מעניין מתי יבינו שזה לא יותר משפעת+, פשוט עם יחצנות כבדה. מעניין מתי התקשורת תתעייף מלהפחיד.

מה אפשר לעשות במקום ומתי הפיאסקו יחשף

חברים, כשיתחילו לבדוק נוגדנים, יתחילו ועדות החקירה. לביבי זה לא זר, הוא פשוט יהיה חלק מעוד חקירה. מעניין אם זה יעזור לאלפים שאיבדו את עבודתם כי המדינה בחסות הרשתות החברתיות השתגעה בעצמה. במקום הטירוף, היה אפשר לעצור שניה, לחשוב, ולמצוא פתרון הרבה יותר יעיל וישים- לבודד את קבוצות הסיכון, לבדוק נוגדנים בכלל האוכלוסיה ולשחרר אותנו מהרעה הזו. במקום לשפוך 2 טריליון דולר על האמריקאים, אפשר לקנות 330 מיליון ערכות בדיקת נוגדנים בעלות של 5 דולר לבדיקה ולהוציא פחות מ 2 מיליארד דולר. פי 1000 פחות. ואז אפשר לשחרר את כל המחוסנים, שנדבקו והבריאו. במקביל, קנו מכונות הנשמה, למשל בארץ – תפתחו בית חולים שדה בבלומפילד ובנוקיה ובאולמות אחרים המצויידים במכונות הנשמה, וזהו – אנו מוכנים.

יבוא יום ותהיה ועדת חקירה בארץ ואולי אפילו ועדת חקירה בינלאומית איך כלכלת העולם ירדה על ברכיה בגלל בליץ תקשורתי ללא כל ביסוס מדעי או סטטיסטי עם נתונים כל כך חלקיים, מעוותים, בדיקות לא מתאימות (מי בודק פנדמיה בעזרת PCR? נוגדנים רבותי) כאשר משקיע בפיג'מה, כמוני, מהכורסא שלו בבית, יכול לראות שיש חור בגודל של משאית MACK בהתאמה בין הנתונים והתגובות של הממשלות. איך התקשורת לכל אורך אלפי שעות השידור לא העלתה עיתונאי אחד עם שאלות ביקורתיות, עם מחקר, עם קצת ספק ב"חכמת ההמון" (או טפשות ההמון?), איך הממשלות החליטו לבצע סגרים מרחיקי לכת, למוטט ענפים שלמים בכלכלה, להזריק תמריצים של טריליונים, כאשר אין להם בדיקות נכונות, אין להם מודיעין, אין מספרים נכונים, אין הבנה סטטיסטית בסיסית ואין להם שום אופק ושום תוכנית.

סיכום

אם התרגזתם שקראתם את הפוסט הזה, זה מעולה, זה רק אומר שהסיכוי שאני צודק גדול יותר. אם התחברתם, אני שמח שהצלחתי להרגיע במעט את סף החרדה באוכלוסיה. במקום מסויים אני אומר תודה לצוות האפוקליפסה ההיסטרי, כי יכולתי בחודש הנוכחי לקנות חברות במחירים שלא דמיינתי מעולם שאוכל לקנות אותן בהם. לדעתי הסבירות לכך שהתיק של עדן יעלה 100% בשנה-שנתיים הקרובות היא כמעט בגדר עובדה מוגמרת. אבל לא רציתי שזה יהיה כך – שאנשים שאני מכיר יסבלו כל כך, שהילדים שלי יהיו תקועים בבית, שחברים יהיו בלחץ, נפשי ופיננסי, אוכלוסיות שלמות יכנסו לחרדה ומאות אלפי אנשים יפתחו OCD לשטיפת ידיים אובססיבית ולקניית אלכו-ג'ל. והכל בגלל שפעת (++).

Print Friendly, PDF & Email