ולמרות הכל – נוע תנוע, פוסט מספר 2

By | 09/01/2016

בהמשך לפוסט הזה.

אני מודה, אני פריק של הצפנה, של פרטיות ושל אבטחה. כל החיבורים שלי לאינטרנט הם דרך VPN, לכל החשבונות שלי יש לי ססמא של 18 תווים לפחות, הכוללת אותיות קטנות, גדולות, מספרים וסימנים מיוחדים, כאשר אני מקפיד לא למחזר ססמאות לשירותים שונים. אם גילית את הססמא שלי לשירות מסויים, אתה תיעצר שם. בנוסף, לשירותים שמאפשרים, כמו למשל ג'ימייל ודרופבוקס, יש לי זיהוי דו שלבי – משמע שבנוסף לססמא, אם הכניסה נעשית ממחשב לא מוכר, יש להקיש קוד מתגלגל שמשתנה כל 60 שניות שנמצא על האייפון שלי. ככה שלא פעם גם אם אשלח לכם את הססמא שלי לג'ימייל למשל או ל TeamViewer, לא תוכלו להכנס לחשבון שלי, אלא אם גנבתם גם את האייפון שלי, וגם אותו הצלחתם לפרוץ (גם הוא מוצפן). כשאני מכניס פרטים או פרטי כרטיס אשראי באתר כלשהו, אני מוודא שהפרטים לא נשמרים על השרת ושהחיבור מאובטח ב SSL של לפחות 128 ביט ושהמפתח הציבורי של האתר אושר על ידי אתר מוכר.

מיותר לציין שלי מעולם לא פרצו לאף חשבון ולא גנבו אף פעם פרטי כרטיס אשראי. לכל מיני חברים שלי פרצו לחשבונות שלהם, זה לא נעים, במיוחד אם פורצים לך לג'ימייל למשל. חבל, אפשר למנוע את זה די בקלות, גם בלי להשתגע כמוני.

עוד לפני שלמדתי בטכניון, בתחילת שנות ה 2000, עבדתי בחברת סלע סיסטמס והתקנתי מערכות הצפנת דואר וחתימות דיגיטליות PKI אצל לקוחות של סלע. כבר אז החל אצלי ג'וק ההצפנה. אני זוכר שביליתי שעות בחברות כמו אל-על, אינפינאון, איפה לא, בהתקנת מערכות כאלה. אגב, המערכות לא היו משהו אז הפרוייקטים כשלו, ברובם, לפחות לפי מיטב זכרוני. אולי המוצר לא היה משהו אבל כנראה הם לבטח הקדימו את זמנם, אולי כמו הביטקויין ידידנו. בטכניון לקחתי קורסים במתמטיקה המשיקים להצפנה (אבל לא לקחתי קורסים בהצפנה… יש גבול, בכל אופן תואר בהנדסת חשמל!).

אולי בגלל הרקע שלי, אני לא יכול להשתחרר מהתובנה הזו – כמה הטכנולוגיה הזו, שמאחורי הביטקויין פורצת דרך. זה יכול לשנות את עולם הכספים, או בכלל, לשנות כל מה שכולל טרנזקציות כלשהן, ללא הכר. טרנזקציה שאין בה קורטוב של Trust – זה ה-דבר. לאחרונה, גם גולדמן זאקס הוציאו את החוברת שלהם Emerging Theme Radar שעסקה, בין השאר, בנושא הזה, והם הסכימו איתי. נראה שגולדמן זאקס הולכת ונכנסת עמוק יותר ויותר לעולם הזה של הקריפטו-קורנסי – במיוחד לחלק של ה BlockChain.

בכלל, בשנה החולפת היתה התקדמות מטאורית בנושא של ה BlockChain. ב 2015 הטכנולוגיה הזו הגיעה לתודעת הנהלות הבנקים הגדולים בעולם ברמה הגבוהה ביותר ואפילו היתה פגישה חשובה בנושא שבה נכחו בנקים כמו ברקליס, ג'יי פי מורגן וגולדמן זאקס ועלו רעיונות כמו הנפקה של Commercial Paper בעזרת BlockChain.

ממש לא מזמן נאסדאק השיקה פלטפורמה שבה יהיה בעתיד אפשר להנפיק או לסחור בחברות פרטיות, בעזרת טכנולוגיה מבוססת ביטקוין.

אישית אני מרגיש טוב עם זה שגולדמן טומנת את היד שם בטכנולוגיה הזו. הסיבה הראשונה היא כי זו יכולה להיות אופציה לגולדמן להקדים את כולם ולהמציא עוד אפיק שיכניס לה מיליארדים כמו שהיא עשתה בעבר. שנית, BlockChain יכול לעשות דיסרפשן להרבה דברים שקשורים לכסף או טרנזקציות, ושבנקים עושים ממנו כסף – וזה מסוכן לבנקים שישארו בחוץ. אני מרגיש נוח יותר שגולדמן שם.

למשל, הרי מי צריך בנקים, אם אני יכול להעביר כסף ממקום למקום ללא שום מתווך וללא סיכון? ללא עמלות המרה? ללא סניף / חשבון? מבלי שאף אחד לא ידע עלי מאומה? כמה נחמד זה לחיות ללא סיכון קאונטר-פארטי?

או- דמיינו שאתם מחזיקים מניות, אבל אין לכם ברוקר שיכול לפשוט את הרגיל ולעשות לכם בעיות – כי פשוט לא צריך ברוקר. המניות נמצאות … ב-BlockChain. כמו כן אין עמלות, כי כאמור – אין ברוקר שצריך להרוויח, אין סליקה, כל טרנזקציה היא מידיית וסופית.

או – כמה נחמד יהיה לגייס כסף על ידי הנפקת Commercial Paper ללא בורסות, אך שיהיה בעצם – סחיר? הנה למשל נאוי הנפיקה Commercial Paper עכשיו, אבל המוסדי שקנה ממנה לא יכול לסחור בנייר כי הנייר לא סחיר. אבל אם היתה לו "בורסה" בדמות BlockChain, הוא היה יכול למכור את הנייר בשעת הצורך ואולי גם אני ואתם היינו יכולים לקנות נתח בהנפקה פרטית שכזו.

ברעיון הפשוט כזה, פתאום להרבה מאוד חברות יש גישה לשוק חוב חדש, שלא היה קיים קודם, שלא דורש הנפקה, ולהרבה מאוד אנשים יש גישה לשוק סגור שלא פעם היה שמור רק ליחידי סגולה.

יש עוד המון רעיונות.

כן כן, כמו תמיד יבואו אנשים שמסתכלים על המחיר של הביטקויין וזה כל מה שהם רואים. בועה בועה … זאב זאב. עלה או ירד… מעייף משהו. אני מציע לשכוח רגע מהמחיר של הביטקויין וכמו שהצעתי בעבר – להסתכל על הרעיון והטכנולוגיה. לדעתי, בסבירות גבוהה, גם אם הביטקויין בסופו של דבר יעלם (ככל שעובר הזמן אני יותר ויותר סבור שהוא לא יעלם), הוא ישאיר את חותמו. לא חסרות טכנולוגיות שלא איתנו כיום, אך שינו את ההרגלים שלנו לבלי הכר – למשל הוידאו VCR – הקלטה של שידורי הטלויזיה היתה מהפכנית, למרות שהיא לא איתנו כיום, היא היתה הניצוץ הראשון של טלוויזיה לא ליניארית שכולנו נהנים ממנה כיום. בזמנו אמרתי שהביטקויין או לפחות גרסא שלו (או טכנולוגיה שתיגזר ממנו?) ישנו את העולם – בינתיים נראה שאני בכוון הנכון. נחזור לפוסט הזה בעוד שנה-שנתיים ונראה איך התקדמנו, בינתיים שנת 2015 היתה שנה נפלאה לBlockChain וגם לביטקויין בכלל.

נא לקרוא – דיסקליימר. יש לי כמה ביטקויינים שקניתי לפני כמה שנים, לעדן כמובן שאין אף יד ורגל בנושא.

Print Friendly, PDF & Email