אז איך תיראה 2016? חוצפה או מחט בערימת שחת?

By | 07/01/2016

שנת 2015 היתה ממש סוערת עבורי ועבורנו. במישור האישי התמודדתי לאורך השנה עם סבלה המתמשך של אימי ולקראת סוף השנה עם מותה, עם לידתה של ביתי הקטנה ועוד אירועים מורטי עצבים משפחתיים אחרים. בשווקים – טוב נו, ראיתם את 2015, היא לא היתה "שנה שקטה". במישור העסק – בזבזתי לדעתי הרבה יותר מידי זמן על המעבר לקרן הקיימנית, IRA ונושאים בירוקרטיים מעצבנים.

עכשיו, לאחר שנשלח מכתב 2015 של עדן ונסתיימה השנה הזו סופית, אני נהנה להסתכל אחורה, להאנח ואז להפנות המבט קדימה, עם חיוך, וטעון באנרגיות מחודשות. לא יודע מה איתכם, אני מרגיש כאילו נולדתי מחדש – עכשיו יש לי את כל הזמן שבעולם רק – לחקור. וזהו. לא לרוץ לבתי חולים בגלל סיבות טובות ובעיקר רעות, לא להתעסק בשטויות רגולטוריות שמסביב לקרן, שום כלום – רק – לחקור. אני מסמן את 2016 בסימן של ניקיון – רק מחקר ומחקר ומחקר, קריאה וקריאה וקריאה, ללא הסחות דעת. ב- 2017 אחזור לפוסט הזה, ואני מקווה שאעמוד בזה.

בנוסף, נראה שאלת המזל מאירה לי פנים. כולי מלא שמחה לאור הירידות האחרונות – זה אומר שאולי 2016 תהיה לא רק שנת מחקר – אלא גם שנת מחקר פורה. כמעט כל הזמן אנו חוקרים מניות רק כדי לשים אותן על המדף פשוט כי הן יקרות מידי. אני מאוד מקווה ש 2016 תציג בפני הזדמנות לזרוע את זרעי התשואה בשנים שיבואו לאחר מכן או אולי אפילו בתוך 2016. אני אפילו מתרגש קצת! השנה אולי יכנסו לתיק כל מיני חברות שחיכיתי להן כ"כ הרבה זמן. בסימן מה שכתבנו במכתב – כאשר יש ירידות בשווקים, הסיכון גם כן יורד… ככל שהשוק יורד ככה המניות שלנו בטוחות יותר! אני בטוח שבאקדמיה לא ממש יסכימו איתי ואני שמח בשל כך.

לדעתי השווקים יסערו ב 2016 לא פחות ואף יותר מאשר ב 2015. כמו שכתב אחד מהשותפים בבאופסט גרופ של סת' קלארמן, ישנם שני סוגים של השקעות: השקעות "גאות באה גאות הולכת" או במילים אחרות השקעות "חוצפה", ויש השקעות מסוג "מחט בערימת שחת".

השקעות "גאות באה גאות הולכת" הן השקעות שבאות פעם בכמה שנים והן כוללות הליכה חוצפנית כנגד העדר ודעת הציבור – לכן קוראים להן גם השקעות "חוצפה". ההשקעות מהסוג השני הן ההשקעות שעושים ברוב הזמן – השקעות "מחט בערימת שחת" כי הן כוללות המון המון מחקר כדי לחשוף איזה יהלום נדיר.

באופן פרדוקסלי, השקעות חוצפה הן ההשקעות הכי קלות וההשקעות שבהן עושים הכי הרבה כסף. כן כן. לדעתי בשנים של השקעות חוצפה כולם יכולים לעשות כסף, גם רחל מחדרה, בלי הרבה מאמץ (שוב, יש לקרוא הדיסקליימר!!!). בשנים של מחט בערימת שחת, העבודה קשה הרבה יותר ולא פעם רכיב לא קטן מהתשואה הוא השקעות חכמות במיוחד שעשינו בשנים של חוצפה.

כבר שנים אנו במוד של מחט בערימת שחת. אולי השנה נשקיע בגיאות באה גיאות הולכת, נשקיע בחוצפה? אנו ערוכים לכל מצב, אבל אני אישית מקווה להשקעות חוצפה כי בא לי לעשות כסף גדול. 🙂

יש לקרוא הפטור מאחריות.