הפתרון שלי לבועת המניות הסינית

By | 09/07/2015

כידוע לכולם מהזעקות בעיתונים, בועת המניות בסין מתפוצצת לה. במשך חודשים התנפחה לה הבועה הזו – חודשים אני עובר על הטוויטר שלי ורואה כל מיני דברים שאפשר לראות רק בסין – למשל שמעל 3% מסך שווי השוק של כל המניות בבורסה מורכב מחוב מארג'ין, ו 8% משווי המניות הפנויות נקנות בחוב, עליות אקספוננציאליות, מניות שעולות בכל יום במשך חצי שנה את המקסימום האפשרי לפי מגבלות הבורסה (בכל יום!), מכפילים במאות ואולי גם אלפים, פועלים סינים שמדברים על מניות ועוד ועוד.

סוף סוף הגיע הסוף (משחק מילים…), הבועה מתפוצצת. כמו שעדו כתב בבלוג שלו, הממשלה הסינית עושה הכל כדי למנוע ירידה במחירי המניות (???). מוזר שבדרך למעלה הם לא היו כל כך בפאניקה. כל יום אני קורא על אמצעי חדש שבו הממשלה הסינית משתמשת כדי לנפח את הבועה שוב. בעברית מספרים על "סיפורי חלם", כאשר חלם היא עיר בפולין, שמספרים שרק טיפשים גרים שם. לדעתי, צריך להכריז שחלם עברה לאיזושהי פרובינציה בסין. כשסיפרתי על הבועה בסין לאבי באחת מארוחות השבת, הוא אמר לי: "מה, הם לא רואים את מה שאתה רואה?", שאלת תם. עצרתי לרגע והשתתקתי. חשבתי, איך הם לא רואים? איך? אין לי הסבר. הדברים שאני רואה כה קיצוניים שלא האמנתי שיכולים להיות קיימים. לפעמים הדברים כה קיצוניים שאני חושב שאולי אני טועה והם צודקים, כי אחרת איך אפשר להסביר שהם לא רואים את זה?

הממשלה הסינית החלה באיסור על קרנות פנסיה למכור מניות (???), ואז הכריחה אותן לקנות (כי פנסיה של אזרחים היא לא כזו חשובה), "רמזה" לתאגידים ולדירקטורים שכדאי להם לקנות מניות (עכשיו הממשלה היא קפיטל אלוקייטור ), הזרימה כסף לגוף ממשלתי שיקנה מניות, הקלה בדרישות המארג'ין והדפיסה כסף כדי להגדיל את חוב המארג'ין ועתה היא משתמשת בכסף של הבנק המרכזי לקנות מניות. לא משנה שהכל במכפיל תלת ספרתי או דו ספרתי גבוה (לשם תיעוד, בלינק רואים שהמכפיל הממוצע בבורסת שנזן הוא כמעט 42, וזה אחרי התרסקות רבתי בשוק) או הכתבה הזו רק מאפריל שדנה בכך שבמניות הקטנות המכפיל הוא 90, פי 2 משיא הבועה בעידן הדוטקום והכתבה הזו מבלומברג מראה באופן הכי יפה כמה מוטרף מה שקורה שם.

לדעתי, אם יהיה טריגר לפיצוץ כל הבועות בסין (בועת הסחורות, החוב, המניות, בועת היין והספיריטס, השחיתות, מה לא…) הוא יכול מאוד להיות הבועה הנוכחית, העובדה שהממשלה הסינית הכניסה את הראש למיטה חולה – הבורסה. היא עודדה וניפחה בעצמה את הבועה וכמו שחלק אומרים: "הממשלה הסינית מושקעת עמוק בבועה". לכן אפשר להבין מדוע האמצעים הנואשים לנפח אותה חזרה. בועת מניות היא שונה מאשר בועת נדל"ן – היא מהירה הרבה יותר ואגרסיבית הרבה יותר. צוחקים עלי שאני חוזה פיצוץ בועת הנדלן בסין כבר כמה שנים וזה לא קורה. צריך סבלנות ויש לי. אבל בבורסה… שם זה הרבה יותר מהיר. הבועה המדוברת בסין התנפחה לה תוך שנה בלבד. פיצוץ הבועה יראה יותר מכל בתור כשלון הממשלה, כשלון שיגרור אחריו קטסטרופות פיננסיות אישיות לכל אורכה ורוחבה של סין. וקטסטרופות פיננסיות אישיות, יותר מסיפורים קורעי לב לעיתון, מספקות דלק ל social unrest…

אמש, לאחר שיטוט בטוויטר כהרגלי לפני השינה, כנראה חלמתי על זה, כי היום בבוקר התעוררתי (בחמש בבוקר…) וחשבתי על אמצעי פנטסטי שיכול לעצור את התפוצצות הבועה בסין. הממשלה הסינית יכולה להשתמש באמצעי זה בכדי לנפח את בועת המניות חזרה ולהגיע למכפיל ממוצע בבורסה של 100 ואולי אפילו 1000. לא רק זאת, אני בטוח שאם מישהו יכול להשתמש באמצעי שכזה, זו רק הממשלה הסינית. למען האמת, אני מוכן להתערב שהרעיון עבר במוחם של כמה פקידי ממשל. תחזיקו חזק. לדעתי, הפתרון הכי טוב לניפוח חזרה של הבועה בשוק המניות הסיני, הוא פשוט להורות לכל הברוקרים ללא יוצא מן הכלל…

להעלים את כפתור "Sell" מהממשקים שלהם.

יאללה סין !

Print Friendly, PDF & Email