אנקדוטה קטנה – איך לחסוך כסף מבלי לצאת מהבית

By | 25/02/2015

אנו לא משפחה שמשתמשת בהמון מים. אמנם הצאצא הקטן שלנו מתפנק באמבטיה חמה בכל יום, אך האמבטיה קטנה והמקלחות שלנו הן לרוב קצרות.

לפני כמה חודשים שמתי לב שקיבלנו חשבון מים של 500 שקל. אני מקבל את חשבונות הבית ישירות ללשונית "תשלומים" בבנק הפועלים, כך שאני יודע על סכום החשבון לפני שהוא הגיע בדואר. אני מכיר את דפוסי הצריכה שלנו וחשבתי לי שלא יתכן שצרכנו כל כך הרבה מים. כשהגיע החשבון, ראיתי שמי הרצליה חייבו אותנו על סביב 46 מ"ק מים!

46 מ"ק אלו 46,000 ליטר מים, או צריכה ממוצעת של 770 ליטר ליום במשך חודשיים. הקטנצ'יק צורך 20-30 ליטר לאמבטיה, המקלחות שלנו כנראה סביב 100 ליטר, הדחות באסלה הינן 10 ליטר, מכונת כביסה 40 ליטר לסיבוב… איך לעזאזל מגיעים ל 770 ליטר ביום??

התשובה היא שלא מגיעים. לאחר מחשבה קצרה הגעתי למסקנה שהעובדה שמבצעים עבודות תשתית מים ברחובות מסביב לבית שלנו כנראה קשורות לכך. יצאתי אל המדרגות והתבוננתי בשעוני המים של הקומה שלנו, וזה מה שראיתי:

ארבעה שעונים בקומה – שכולם מסתובבים יחד למשך כמה שניות ונעצרים. והסיפור חוזר על עצמו בכל דקותיים.

מסתבר שעבודות המים שמבצעת העיריה משנות את הלחץ בצינור המים ולכן כל השעונים בשכונה מסתובבים "על ריק" או "על ניוטרל" בכל כמה דקות. זה הקפיץ את חיוב המים שלי מעל פי שניים !!

הזמנתי נציג מתאגיד המים של הרצליה והוא אמר לי שזו תופעה ידועה ועלי להתקין "אל-חוזר" אחרי שעון המים (שסתום אל-חוזר הוא שסתום המאפשר למים לזרום רק בכוון אחד). לעיריה יש אפילו שם "מקצועי" לסיפור הזה שנקרא "צריכה פיקטיבית". כלומר, ביודעין העיריה גונבת כסף מהתושבים. אני משתמש בתיאור הקיצוני – "גניבה", מהסיבה הפשוטה שהעירייה יודעת שהיא מחייבת חיוב יתר אך איננה דואגת לתקן זאת, היא מצפה ממי שמגדיל ראש לעשות זאת לבד ושאר החבר'ה – ישלמו. לדעתי זוהי סוג של גניבה.

היתה על זה אפילו כתבה בכלבוטק ב 2011 – "שקר המים הגדול".

לאחר בדיקות וגיגולים ומעבר על כמה אינסטלטורים, מצאתי מומחה לעניין בשם ישגב אמיתי. ישגב הסביר לי כמה דברים:

1. בבתים משותפים, כששכן פותח את המים הוא משנה את הלחץ בצינור הראשי של הבנין ולכן כל השעונים האחרים בבניין מסתובבים קצת

2. עבודות מים של העיריה מסובבות את השעונים המון גם אם הן מבוצעות כמה בלוקים מהבניין

3. ככל שיש יותר דיירים בבניין ככה הצריכה הפיקטיבית עולה.

הזמנתי את ישגב אלינו לבניין והוא התקין בכל הדירות שסתום אל-חוזר. השסתום שישגב התקין הוא תעשייתי ומיוצר בישראל מה שמבטיח אפס תקלות לאורך שנים.

מאז עברו כחודשיים, תקופת חיוב שלמה – מיותר לציין שלמרות שהעבודות עכשיו נעשות ממש מתחת לחלון של הבית (קודם היו בהמשך הרחוב) – צריכת המים שלנו ירדה אל המינימום שצרכנו בשנה האחרונה. כמו כן כל דיירי הבניין משלמים חשבון מים בין 10% ל 60% יותר נמוך !!

ככה נחסכו כמה מאות שקלים בשנה (ואולי אפילו יותר) מבלי לקום מהכסא בבית.

אגב- אין לי שום קשר לישגב אמיתי, לא משפחתי, לא חברי ולא פיננסי. אני פשוט מרוצה מהעבודה, האיכות, המהירות והשירות – ממש בלי לקום מהכסא.