חביבי, פשטת רגל, אתה פשוט עוד לא יודע את זה

By | 03/12/2014

אני הולך להיות אמיץ הפעם. אולי אני טועה, אבל לא נראה לי. טוב… (לוקח אוויר). הנה זה בא:

כיום אתם רואים את סוף בועת הנדלן בישראל.

כן כן, זו דעתי.

בחודשים הקרובים, אולי חצי שנה-שנה, תראו את השיא… משם, הירידה תהיה ממושכת וכואבת, עם המון פשיטות רגל של "זוגות צעירים" ששאול אמסטרדמסקי יהנה לראיין.

מדוע אתם שואלים? הרי לא קמתי בבוקר עם איזו תחזית שחורה, משחתי ראשי בשמן והנה לכם אני משיח (לא בא). יש סיבה.

אז ככה: כפי שאתם יודעים, לא מזמן התשואות על אגחי מדינת ישראל ירדו אל מתחת התשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב. למי שלא שם לב, מספר ימים אחרי שהחילוף הזה קרה, משהו מעניין מאוד החל לקרות לשקל אל מול הדולר. משהו שכבר דיברתי עליו הרבה בבלוג הזה: הדולר התחזק, אבל לא רק שהדולר התחזק – השקל נחלש, אל מול הרבה מטבעות, לא רק הדולר. קטונתי לדעת אם ההחלשות הפתאומית בשקל קשורה לנושא, אבל זה נראה לי שכן (דעתי הצנועה והלא מלומדה).

תוסיפו לכך את החולשה הפוליטית, פופוליזם מטומטם מכל כיוון, מלחמה שהיתה זה מכבר, משק במיתון עקב עודף רגולציה והרי לכם מרקחה!

כפי שכתבתי בתחילת השנה הזו (בתגובות):

כי בנק ישראל עובד בטווח הקצר, והגידור הטבעי בטווח הארוך. אם בנק ישראל לא היה קונה דולרים התהליך היה קורה יותר מהר. לדוגמא, הדולר היה נופל לשער של 2 שקלים לדולר, כל התעשיות בארץ היו נמחקות, ואז האבטלה היתה ב 20%, מה שהיה מביא את השקל חזרה לשער של 5 שקלים. לתעשיות שנעלמות לוקח שנים לחזור, אם לא עשורים.

עוד סיבה טובה היא שבנק ישראל מנסה להאט את התהליך כדי לנסות ולגרום למשק להסתגל לשער דולר נמוך יותר.

לדעתי בקרוב נראה את "הגידור הטבעי" בפעולה – לא הייתי סומך על כך שהשקל ישאר חזק לאורך זמן.

לאחר מכן כשהסיפור הסתובב, מיהרתי לכתוב את הפוסט הזה ו-… וואו, זה קרה הרבה יותר מהר ממה שציפיתי! תוך שמונה חודשים השקל חזר 5 שנים אחורנית. כל הדברים שקרו לאחרונה הזכירו לנו למה לישראל לא יכול להיות מטבע חזק לאורך זמן: מיתון, חוסר יציבות פוליטי, רגולציה מעקרת, ועוד ועוד ועוד. מסכן מי שגידר את התיק שלו לשקל, מטבע צעצוע של מדינה עלומת שם במרכז המזרח התיכון העוין, שאך סיימה מלחמה וכבר אצה טסה לבחירות באמצע מיתון מעשה ידי הבירוקרטיה. אך לפני שאני טופח על החזה כמו גורילת מלכת היער, אומר שכמו בפורקס – היה לי מזל. כן כן, פגעתי, אבל יאללה – בואו נודה, זה סתם היה פוקס. גם אני הופתעתי מהעוצמה של השינוי ובטח היו עוד הרבה גורמים שגרמו לשקל להחלש.

לא בשביל לדון בחולשת השקל או בתחזיות של עבדכם הנאמן נתכנסנו כאן וחלקכם כבר בטח רוטן וחושב לעצמו די להשתחצן, תגיע לעיקר. צודקים – אז עכשיו מספיק עם היוהרה וניגש לסיבה שבגללה קמתי עליז ושמח היום.

כשהשקל נחלש משמעותית אל מול המט"ח, קורים שני דברים מרכזיים במשק:

1. מחירי מוצרי ייבוא עולים – מכוניות, מחשבים, מדפסות, מוצרי אוכל מיובאים, רהיטים, חיתולים, פורמולות לתינוקות – כמעט כל המוצרים בבית שלנו מיובאים.

2. היות והייבוא הופך לפחות כדאי, מיבאים פחות, מייצאים יותר, מייצרים יותר, ואז יש יותר דרישה לעובדים בישראל.

כאשר מחירי המוצרים המיובאים עולים, האינפלציה מתחילה להרים ראש. בנוסף, כאשר יש דרישה לכוח עבודה בישראל במשק שגם ככה האבטלה בו חיכוכית, השכר צריך לעלות. שני הדברים האלה במשולב ירימו את האינפלציה – להערכתי נראה את התופעות האלה עד סוף 2015. כשהאינפלציה תרים ראש, הריבית תעלה. וכשהריבית תעלה …. נראה מי "מהזוגות הצעירים" שחה עירום.

זו דעתי, אך יתכן גם שעקב עלויות המחיה שיקפצו המשק יגלוש למיתון ואז הריבית לא תעלה עד סוף 2015, מי יודע.

זו התחזית שלי, אך כמובן שהנבואה ניתנה לשוטים. אני חושב שאני בעצמי שוטה שבכלל כתבתי את הפוסט הזה, אבל הייתי חייב לשתף בהגיגי ונתנאל לא היה זמין בטלפון. 

גילוי נאות: לא שמתי שקל על התחזית שלי ואני מפציר בכל הקוראים לא לשים שקל על התחזית שלי גם כן, הכל נכתב לשם הדיון!