כסף צף (Float) בעסק טוב בהרבה מעסקי הביטוח – באפט, מאחוריך !

By | 20/11/2014

מי שמכיר את באפט ועסקי הביטוח שלו, בטח שמע על המושג Float או כסף צף. כסף צף נוצר בעסק ביטוח היות ויש הפרשי זמן בין תשלום הפרמיה לחברת הביטוח ועד התשלום למבוטחים בעקבות נזק מבוטח.

כאשר הכסף אצלנו, אנו יכולים להשקיע אותו, ולקבל תשואה – תחת מגבלות רגולטוריות מסויימות. בעצם, ביטוח מציע מינוף "חינם" (לפעמים הוא לא בחינם) – ולכן זהו עסק מעולה שנותן אלפא מבנית. מי שלא יודע, התיק של באפט נותן אולי 12% בשנה, אבל בגלל שיש לו אלפא מבנית הוא מגיע למעל 20% בשנה.

פרט לכיסוי התשלומים למבוטחים, לפרמיה יש תפקיד נוסף, היא גם מכסה את עלויות התפעול של חברת הביטוח. לעיתים, כשיש לחברת הביטוח, סטטיסטית, פחות מקרים מאשר שווי פרמיה שמיועד לתשלום נזק, או כשחברת הביטוח מתייעלת ולא מבזבזת הרבה כסף על תפעול, נוצר פער חיובי קטן בין סך הפרמיות לבין הוצאות התפעול והוצאות לנזקים. הפער החיובי הזה הוא רווח לחברת הביטוח. לעיתים הפער שלילי (כשחברת הביטוח מורידה מחירים למשל) ואז הרווח הזה הוא שלילי.

כאשר הרווח הזה חיובי אפשר לומר ששילמו לנו להחזיק את הכסף של הביטוח, וכשהוא שלילי אנו שילמנו כדי להחזיק את הכסף של הביטוח.

חברת ביטוח, כמובן, פחות חשופה לסיכון סטטיסטי ככל שהיא גדולה – כי המדגם הסטטיסטי מדוייק יותר. מאוד קשה להקים חברת ביטוח מאפס ולעיתים בראשית הדרך יש עניין של מזל.

מי שרוצה להרחיב על כסף צף, שהוא אחד הדברים הנפלאים בעולם ההשקעות, יכול להשתמש במצגת הפנטסטית הזו (מצגת חובה, חובה!). היא אמנם קצת ישנה אבל מציגה את הנושא באופן הבהיר ביותר שראיתי.

ועתה, חידה לקוראים:

מי מכם יכול לחשוב על עסק שבו יש כסף צף (Float) אך בהרבה מובנים הוא הרבה יותר אטרקטיבי מביטוח?

אלה שדיברו איתי על זה – ואתם יודעים מי אתם – נא לא להגיב!