שביט או לוי, מה יותר טוב?

By | 22/10/2014

לפני שנתיים, עודד פרסם רשומת אורח מאת לירון מנור בבלוג שלו לקראת פתיחת הרשת החדשה "קוסט 365" שאמורה להיות סוג של "קוסטקו".

שביט ניסה את כוחו בפתיחה מרובה של סניפים במקומות שבהם כבר יש תחרות, כפי שרמי לוי עושה. הוא רק שכח שבמקרה והוא טועה, לסגור סניף אחד זה לא נעים אבל לסגור רשת זה כבר סיפור אחר.

רמי לוי יכול לפתוח חנות ליד מגה, שופרסל, יינות ביתן ואחרים ולשגשג, אבל זה לא בגלל שקוראים לו רמי. רמי לוי יכול להסתכל לתוך לוע הארי, כי הוא היעיל ביותר מכל השחקנים, הזול ביותר ואין לו נטל ריבית שנושאים השחקנים האחרים הממונפים. כשרמי שביט אומר שהוא יתחרה ברמי לוי, והוא מגייס אג"ח בשביל זה… קשה שלא לחייך. כמו שרמי לוי אמר על שביט: "הוא לא יודע מה זה מרגרינה בלי מלח".

בתגובות לרשומה היה דיון מאוד מעניין (שאני לקחתי בו חלק מינורי). יפה לראות ששנתיים אחרי אפשר לומר שהתחזית התגשמה וקוסט 365 הינה כשלון:

rami shavit

 

הרווח התפעולי של רמי לוי כיום הוא סביב 4%. כמה צריך לשפר הפסד של 19% כדי להגיע לרווח של 4%?

פרט לטעויות שצויינו בתגובות לרשומה, רמי שביט עשה טעות גדולה נוספת שלא צויינה – הוא נכנס לתחום רווי שעתיד היה לחוות התרחבות משמעותית ברצפת המסחר. לפתוח סניף לוקח זמן, לעיתים שנתיים ועוד, לכן כבר ב 2012 ידעו שעד 2014-2015 תהיה תוספת מאוד גדולה לרצפת המסחר (דוח ישן של צמנסקיעמוד 15 בדוח של שופרסל, ראיון עם אברכהן בתחילת 2012, ועוד), תוספת שעוד נמשכת. בתנאים כאלה, גם שחקנים כמו רמי לוי סובלים, כפי שרואים, ואם בארזים נפלה שלהבת, גם שביטים סובלים.

אגב, לדידי, פרט לכשלון הממהר ובא של קוסט 365, הייתי מהמר שרשת קמעונאות נוספת (גדולה) תעבור כשל כלשהו בשנתיים שלוש הקרובות.

(מה קורה לשחקן הטוב ביותר בשכונה כשהמתחרים מתחילים להיעלם?)