מערכת האיזונים והבלמים הטבעית – או למה אני לא מגדר חלק 2

By | 21/08/2014

כפי שכתבתי בפוסט הארוך לגבי גידור מט"ח, אני לא מגדר ולא אגדר את השקל לדולר.

פירטתי את הסיבות לכך ואחת הסיבות היתה שלמט"ח יש מערכת איזונים ובלמים טבעית. אחת הסיבות היא שמטבע חזק גורר מיתון והחלשות הכלכלה. לדעתי, זה מה שרואים עתה. אולי זה קצה הקרחון ואולי לא, אך מה שברור לי הוא שאם תעלה הריבית בארה"ב כפי שאמרתי בבלוג הזה מספר פעמים והיא תפגוש משק ישראלי עם ריבית נמוכה ובמיתון, המגמה תתהפך ונראה שיאים חדשים לדולר. הקוראים שלי לא יהיו מופתעים, זה מה שבטוח.

אגב, טענו שישראל יכולה לחלות במחלה ההולנדית. הסברתי דאז מדוע זה לא סותר את "הגידור הטבעי". עם הזמן, חשבתי על זה קצת מספרית. הנה כמה מספרים: הייצוא מישראל הסתכם ב 67 מיליארד דולר ב 2013. סך המאגרים לישראל, לפי ועדת צמח (עמוד 93), הם 1480 מיליארד מטרים מעוקבים של גז טבעי (טריליון וחצי מ"ק גז). כיום גז טבעי עולה 3.7 דולר ל mmbtu או Million British Thermal Unit, כאשר פגע ב 6 דולר לפני כמה חודשים. mmBTU שווה בערך 28.32 מ"ק גז. מכאן, שכל המאגרים של ישראל מכילים 52 מיליארד mmBTU או, לפי מחיר של 5 דולר לmmBTU, סך של 261 מיליארד דולר.

חלק מה- 261 מיליארד יממנו את צרכי האנרגיה של ישראל וחלק יעבור ייצוא. לפי צמח, בערך שליש יעבור ייצוא. בכל אופן ההפקה תהיה על פני לפחות 30 שנה, כנראה יותר לכוון 50 שנה, אבל ניקח 30 כדי להיות שמרנים. מכאן, שבממוצע, יופקו מהמאגרים 8.7 מיליארד דולר בשנה. שליש יעבור לייצוא, כלומר בערך 3 מיליארד דולר. לכן מדובר על תוספת לייצוא של 4.4%, לא משהו שהייתי מדיר שינה בעקבותיו.

אולי אני טועה אבל המספרים לא מאוד מאוד גדולים.