אופל בלאנס – לא בשבילי

By | 25/03/2014

אחד הקוראים בבלוג שאל אותי מדוע אני מתעלם מאופל בלאנס ולא כותב או מגיב לגביה. האמת היא שכתבתי עליה כמה שורות בפוסטים וגם בתגובות, אבל כנראה לא מספיק. עניתי לאותו קורא תשובה מפורטת מדוע אני לא אשקיע בחברה הזו וחשבתי שזה עשוי לעניין. להלן התשובה שלי בשפצורים ותוספות קלות:

—————-

בגדול הם לא עוברים את "מבחן הריח" של חברות שאני אוהב להשקיע בהן. אולי אפשר לעשות שם כסף, אבל מהניסיון שלי זה לא נותן החזר טוב על הלחץ:
1. יש להם עסקים פרטיים מקבילים לחברה הציבורית, ואני לא אוהב את זה. זה מעורר ניגודי אינטרסים מפה עד לפינה ומהניחוש שלי  די ברור שדופקים את הציבור, לך תדע מה הולך לאן ואיך המערכת נראית מלמעלה:
בכלל, לא ברור לי מדוע הם מחזיקים עוד פעילות מחוץ לחברה הציבורית פרט לכך שהם לא רוצים לשתף את הציבור בהכל, כלומר שיש להם מה להסתיר או רווחים שהם לא רוצים לחלוק – שתי סיבות גרועות באותה המידה.
opal private interests
2. דו"ח הדירקטוריון שלהם הוא פשוט בדיחה ולדעתי רואים שהם מנסים לצאת לידי חובה
3. אני לא אוהב את זה שהתיק שלהם מניב עשרות אחוזים בשנה. גם אם תיקח את הכנסות הריבית השנה ותחלק רק בתיק הלקוחות בסוף השנה ולא בממוצע של תחילת השנה וסופה, תקבל 35% תשואה על התיק. 35% זה עושק, ממש על גבול השוק האפור, זה לא מימון ביניים.
4. הם מלווים לאנשים פרטיים, שזה טאבו מבחינתי. לגבות מחברה זה קל, לגבות ממוישלה השכן זה סיפור אחר לגמרי. אין לי עניין בדיני נפשות.
5. בעלי העניין מלווים לחברה בריביות רצח של 8-10%. למה להלוות לחברה בריביות כאלה ולא להשתמש באשראי בנקאי או הלוואות On Call כמו בנאווי?
6. הריביות המשולמות על ידי החברה לבנקים גבוהות מאוד, למשל פריים ועוד 1.5%. בנאווי מדובר על פריים פחות 1.08% (BtB) או פריים פחות 0.35% (OnCall). למה הבנק לוקח ריבית כה גבוהה על הלוואת On Call? כנראה יש לו סיבה טובה. אני בעצמי יכול לקבל הלוואה רגילה בתנאים טובים יותר. למה הם לא עושים הלוואות Back to Back? זה מחזיר אותי לסעיף 1 – הם לא רוצים לשים את ההון האישי שלהם בסל, מה שנאוי כן עושה. שאול ודורי נועלים את ההון האישי שלהם לטובת החברה הציבורית ומסבסדים את בעלי המניות. למזרחי כנראה יש שימושים טובים יותר להון שלהם – להלוות מבלי לשתף את הציבור ברווחים.
7. בחברה יש יותר מידי בעלי עניין. ריבוי בעלי העניין יוצר בעייתיות בניהול העסק. למשל, אם אני צריך להלוות כסף לחברה שאני מחזיק בה רק 16%, בטח שאגבה ריבית רצח. אם אני מחזיק 90% בחברה, כנראה אתן ריבית נמוכה אם בכלל, כי הריבית שקולה כמעט להעביר כסף מיד שמאל לימין.
8. הם קטנים מידי – תיק לקוחות של 40 מיליון?
עם זאת הם צומחים מהר, אולי בעתיד הם יפטרו ממחלות הילדות שלהם. נראה. זה בטח יקח כמה שנים. המכפיל שלהם נראה אטרקטיבי, אבל זה לא מספיק זול בשביל שאני אכנס.
לדעתי ברור מי השחקן האיכותי במגרש. בעבר היתה לי הזדמנות להשקיע בויקטורי, צים, או ברמי לוי. כבר היה לי רמי לוי, פשוט חשבתי מה לעשות עם כסף נוסף שרציתי להכניס לתחום, לפצל או לקנות עוד רמי. רמי לוי היה במכפיל גבוה וויקטורי וגם צים במכפיל נמוך יותר. בחרתי ברמי לוי והבחירה היתה נכונה. תראה את האחים צים – היו בבורסה איזה שנתיים ונמחקו אחרי "שרבו". בין 5-6 בעלי עניין יש סיכוי טוב שתהיה "מריבה". לאיכות יש מחיר, אמנם נאוי במכפיל 10-11 ואופל בלאנס במכפיל 7-8 ועל הנייר זה נראה שנאוי יקר יותר, אבל מנסיון החברות הפחות טובות ופחות איכותיות לא מקבלות מכפילים דומים ולכן יש סיכוי טוב שתמיד נאוי תהיה יותר יקרה. הייתי שמח לקנות את אופל בלאנס במכפיל 2-3, אולי 4.
גילוי נאות: אין לי או לשותפות אותה אני מנהל אחזקה במנית אופל בלאנס, יש אחזקה בנאוי. אינני יועץ השקעות. אין לראות בדברי ייעוץ, כל אחד צריך להתייעץ במומחה לפני כל פעולה. יש לקרוא הפטור מאחריות.
Print Friendly, PDF & Email