כלכליסט: "שופרסל: עליה של 19% ברווח הנקי"

By | 08/08/2013

הנה הכותרת מכלכליסט.

גלובס הגדילו ופירטו: "המנכ"ל: "שופרסל ממשיכה את מגמת הצמיחה והשיפור וזאת חרף התעצמות התחרות בשוק".

כולם חושבים לעצמם: הנה הקאמבק של שופרסל.

ואני אומר – חדל קשקשת ברשת.

הנה טבלה אחת בעמוד 4 בדוח הדירקטוריון, שתשמיד מייד את הסיפור הזה:

שופרסל - רבעון שני 2013

שופרסל – רבעון שני 2013

מה רואים? פרט לכך שהם לא כותבים את השוליים ("אחוז") בטבלה ליד הרווח לתקופה (אף אחד לא רוצה שוליים נקיים של 1.4%) ופרט לכך שהרווח שלהם מגוחך והם מרוויחים ברבעון 25% יותר מרמי לוי, רשת שקטנה מהם ב 75%, רואים שהמרווח הגולמי עלה!

בדוח הדירקטוריון מספרת החברה על המחאה החברתית – ובה בעת מציגה עליה של 0.4% ברווח הגולמי. שימו לב שבאותו זמן יש עליה בהוצאות ההנהלה והכלליות – מ 22% מהמכירות (לעומת 16-17% ברמי) ל 22.1% מהמכירות, כלומר שהחברה הפכה להיות עוד פחות יעילה. כמובן שברבעון אחד אי אפשר לדעת הרבה, אך הכותרת בכלכליסט/גלובס, השטחיות הזו, תמיד מדליקה אותי. אולי מה שהרגיז אותי הכי הרבה הוא שהעיתונים שלחו אותי לדוחות עם שביב תקווה (אולי שופרסל משתפרת?), שנגוז במהירות שבה הגיע. 

אז קיבלנו עליה ברווח התפעולי, שכולה, כולה כולה נובעת מעליה במחירים בשופרסל. כמה זה 0.3% עליה במרווח הגולמי אתם שואלים? מה, זה כזה הרבה? בקמעונאות, כזכור, כל שבריר אחוז חשוב. 0.3% ממכירות של 2916 הם כמעט 9 מיליון שקל.

עכשיו נניח מס של 26% (מס חברות בארץ) ונקבל עליה ברווח הנקי של 7 מיליון שקלים. בכמה הרווח הנקי עלה? 7 מיליון שקלים.

הכותרת בעיתונים היתה צריכה להיות: "הרווח של שופרסל עלה ב 19% כתוצאה מהעלאת מחירים והמשך הידרדרות יעילות החברה".

להגנתם אומר שהחג חל בשנה שעברה ברבעון השני, מה שמוריד את המרווח הגולמי (הנחות החג). בנוסף, אם מתבוננים בשישה חודשים, יש שיפור זניח ביעילות (שרובו הגיע מהרבעון הראשון) שנובע בעיקר מעליית המכירות ולא משיפור ממשי ביעילות החברה. יענו – החברה לא חותכת בבשר.

בחצי שנה הוצאות ההנהלה והכלליות מסך המכירות היות 21.9% לעומת 22.2% בשנה שעברה, כלומר שהוצאות התפעול ירדו ב 2.4% YOY ביחס למכירות. קשה לי להתרשם מזה, ועוד יותר קשה לי עם זה שהוצאות המכירה עלו מ 1268 ל 1291.

לדעתי שופרסל צריכה להתאמץ הרבה הרבה יותר כדי להיות תחרותית, עוד לא כואב לה מספיק.

Print Friendly, PDF & Email