בסיס הכסף בהונג קונג

By | 18/12/2012

מזה חודשיים שהדולר ההונג-קונגי מתנשק עם החלק החזק של הרצועה. כמובן שערכו של הדולר ההונג-קונגי לא יכול להתחזק (פחות דולרים הונג קונגים לדולר אמריקאי) מעבר לחלק החזק של הרצועה כי מייד נכנסת ה HKMA ומתחילה להדפיס דולרים.

זו לא הפעם הראשונה שזה קורה – גם ב 2009 זה קרה ובתקופה מאוד קצרה הודפסו מאות מליארדים של דולרים הונג-קונגים. הייתי מצפה שזה יגרום להיפר אינפלציה אבל זה לא קרה, מצד שני, מחירי הנדלן עלו בשיעורים דמיוניים.

עתה, כשהדולר ההונגקונגי שוב נצמד לתחתית הרצועה (החלק החזק) כמו דג שמנקה אקוואריום, הפד מתחיל שוב לנפח את המאזן שלו בצד השני של הגלובוס, וסין מראה איתותים חיוביים (גם אם זמניים) – כל אלו מפעילים לחץ אדיר על ה PEG. הנה גרף של בסיס הכסף משנת 1998, כדי לשים את זה בפרספקטיבה של 14 שנים: לינק (מצטער, בגלל באג בוורדפרס לא יכולתי להכניס תמונה של הגרף).

— עריכה – תודות לאמיר העניין תוקן

בסיס הכסף ההונגקונגי

בסיס הכסף ההונגקונגי

רציתי לכתוב את הפוסט הזה כבר לפני מספר ימים אך בגלל הבאג המעצבן הזה לא עשיתי זאת. היום נמאס לי והנה הוא לפניכם, רק בלי תמונה משובצת. במשך אותם ימים שהתעכבתי  HKMA הספיקה להדפיס עוד כמעט 9 מיליארד דולר הונג קונגי.

התגובות של התקשורת גם מעניינות, בתחילת החודשיים רויטרס ובלומברג ו WSJ ועוד רבים, כולם היו צועקים: "HKMA הדפיסה ככה וככה !", אחרי מספר שבועות נותרו רק בלומברג ורויטרס, אחרי זמן נוסף רק רויטרס, ועל ההדפסה שהיתה אתמול (17.12.2012) אף אחד לא כתב.

מעניין לראות שבתוך תקופה של 16 חודשים, מספטמבר 2008 ועד דצמבר 2009, בסיס הכסף עלה פי שלושה. קצב ההדפסה כעת הוא באותו קצב שהיה אז, רק שאנו חודשיים לתוך תקופת ההדפסה אז בגרף רואים רק קצה תלול קצר.

לדעתי ה PEG יספוג חבטות רציניות בשנה הבאה.

Print Friendly, PDF & Email